Kolorowe kompozycje jesienne ożywią szarość za oknem

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Ziarek
Magda Jach

Kolorowe kompozycje jesienne ożywią szarość za oknem

Magda Jach

Suche liście, gałązki, trawy, patyki, owoce i kwiaty - wszystko, co o tej porze roku jeszcze znajdziemy na spacerze w parku czy w lesie warto wykorzystać do stworzenia jesiennych kompozycji. Dekoracje z naturalnych roślin zawsze doskonale się sprawdzą we wnętrzach mieszkań, domów, a także instytucji i firm. Pomysłów na aranżacje należy szukać zarówno w przyrodzie, jak i u fachowców. Gotowe kompozycje znajdziemy w kwiaciarniach, gdzie przygotowują je fachowcy. Uczy się tego także młodzież w Zespole Szkół Rzemiosła w Łodzi - przyszli technicy ogrodnicy i technicy architektury krajobrazu.

- Poznają zasady tworzenia kompozycji, by potem zastosować je w praktyce - mówi Marta Szczęśniak-Wojtania, nauczycielka przedmiotów zawodowych.

- Zainspirowała mnie suchość spadających liści- mówi Mateusz z I klasy. - Pomyślałem, że taki suchy bukiet późnojesienny będzie na czasie. Centrum mojego bukietu jest hortensja, poza tym wykorzystałem trawy, liście naturalnie oklapnięte.

- My chcieliśmy pokazać jesień w pigułce, ale z całym jej bogactwem - dodają Ala i Gracjan. - Liście, owoce, trawy połączyliśmy w lekko rustykalnym stylu. Powstałą dekorację można postawić na stole, ławie lub na parapecie, żeby nie patrzeć na szarość za oknem.

Z dużych liści klonowych można zrobić róże i ułożyć z nich bukiet czy kompozycję w dowolnym kształcie - podpowiada Marta Szczęśniak-Wojtania. - Z owoców: jabłuszek, jarzębiny, pigwowca, róży chińskiej możemy zrobić kompozycję np. do jadalni. Zwracamy uwagę na kolorystykę. W tym sezonie modne kolory to: róż, czerwień aż do bordo, niebieski, fiolet. W kontraście do nich mamy np. złote liście.

Magda Jach

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressilustrowany.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.