Każde dziecko dostaje średnio 61 zł miesięcznie, ale czasami dużo więcej

Czytaj dalej
Iwona Jędrzejczyk

Każde dziecko dostaje średnio 61 zł miesięcznie, ale czasami dużo więcej

Iwona Jędrzejczyk

Prawie połowa rodziców (46 proc.) wypłaca regularnie dzieciom kieszonkowe.

Tak wynika z raportu BGŻOptima „Polak Oszczędny 2016. Czy oszczędność jest dziedziczna?”. Przeciętnie jest to 61 zł miesięcznie, choć np. w Warszawie 200 zł i więcej. Na wsi tak hojne wsparcie ma tylko 8 proc. młodzieży szkolnej. Więcej niż 200 zł daje swojemu dziecku 13 proc. osób o dochodach ponad 10 tys. miesięcznie. Aż 19 proc. najzamożniejszych wręcza mu mniej niż 50 zł na wydatki osobiste.

O ile związek między zarobkami rodziców i kieszonkowym jest niewielki, to skłonność do wypłaty kieszonkowego jest skorelowana z wiekiem dziecka. Wśród rodziców dzieci w wieku 6-18 lat widać skokowy wzrost wypłacanych sum po 11 urodzinach potomstwa. Nakłady na osobiste wydatki rosną do „osiemnastki”, a potem spadają. Nadal jednak 31 proc. 20-latków regularnie dostaje co miesiąc minimum 50 zł, a 23 proc. ponad 200 zł miesięcznie.

Dla sporej części dzieci i nastolatków datki od rodziców stanowią tylko jeden ze sposobów finansowania osobistych wydatków. 44 proc. rodziców mówi, że dzieci uzyskują dodatkowe kieszonkowe z innych źródeł. Głównym są oczywiście dziadkowie. 66 proc. rodziców z tej grupy, wskazuje na swoich rodziców jako dodatkowych sponsorów wnuków.

Iwona Jędrzejczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.