Karta miejska zamiast tradycyjnych biletów w Toruniu

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
(pk)

Karta miejska zamiast tradycyjnych biletów w Toruniu

(pk)

Rozpoczął się przetarg na przygotowanie koncepcji karty miejskiej w Toruniu.

O karcie miejskiej w Toruniu mówi się od kilku lat, szczególnie przy okazji wyborów samorządowych. Był to przecież jeden ze sztandarowych postulatów Czasu Gospodarzy.

Z podobnych rozwiązań korzystają mieszkańcy m.in. Bydgoszczy, Trójmiasta i Olsztyna, gdzie elektroniczne karty to tak naprawdę bezdotykowe bilety komunikacji miejskiej.

W Toruniu dużo mówiło się o projekcie w kontekście rozwoju połączeń metropolitarnych BiT City z Bydgoszczą. Po latach oczekiwań samorząd przystąpił do realizacji zadania. Obecnie trwa przetarg na przygotowanie koncepcji karty miejskiej. Pomysłodawcy zakładają, że wprowadzenie nowej usługi w formie elektronicznej karty miejskiej pozwoli na wykorzystanie jej jako biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej, ale też ułatwi korzystanie z oferty turystycznej, kulturalnej i sportowej w mieście.

Karta w formie spersonalizowanej będzie pełniła rolę e-portmonetki: jako identyfikator do rozliczeń z korzystania z obiektów użyteczności publicznej, w tym zapisywanie biletów komunikacji miejskiej. W Toruniu ma objąć 12 placówek kultury, 2 jednostki prowadzące obiekty sportowe, 57 placówek edukacyjnych i pojazdy komunikacji miejskiej. Rozliczenia mają następować w trybie rzeczywistym.

Karta będzie w miarę możliwości zintegrowana z Kartą Dużej Rodziny oraz legitymacjami studenckimi i szkolnymi, kartami: bibliotecznymi, kibica i zawierać programy lojalnościowe.

Warto pomyśleć również np. o rozliczaniu parkowania za ich pośrednictwem. Gdyby to się udało, to Toruń byłby prekursorem karty miejskiej w tak szerokim zakresie. Realizacja tych usług wymaga nie tylko fizycznego stworzenia karty, ale także nakładów na rozbudowę infrastruktury teleinformatycznej we wszystkich obiektach, w których planuje się wdrożenia projektu, w tym sieci miejskiego monitoringu.

Warto wspomnieć, że w niektórych miastach karty funkcjonują również w komercyjnych placówkach i uprawniają do zniżek w sklepach czy restauracjach.

Czy wszystkie usługi będą dostępne od razu? Nie wiadomo. Urzędnicy studzą emocje, bo projekt karty nadal jest w bardzo początkowej fazie. - Na razie trudno powiedzieć, kiedy elektroniczna karta miejska zacznie działać, zależeć to będzie głównie od możliwości pozyskania środków z dofinansowania unijnego - odpowiada Magdalena Dębczyńska-Wróblewska z Referatu Informacji w UMT. - Obecnie w postępowaniu ofertowym szukamy firmy, która przygotuje koncepcję w postaci dokumentacji opisującej zależności, uwarunkowania i powiązania oraz proponowane rozwiązania dla elektronicznej karty miejskiej. Dokumentacja przygotowywana jest w celu zgromadzenia wiedzy na temat elektronicznej karty miejskiej oraz przygotowania się do ewentualnego pozyskiwania środków z funduszy europejskich.

Postępowanie odbywa się na zasadzie zapytania do 30 tys. euro. Urzędnicy czekają na oferty do 21 marca. Koncepcja ma być gotowa do końca czerwca tego roku.

W najbliższym czasie urząd wyłoni firmę, z którą miasto ustali wszystkie potrzebne funkcje, jak również dokładnie opisze ramy koncepcyjne. Dokument będzie również zawierał kosztorys inwestorski oraz szacunkowy czas potrzebny na realizację.

- W założeniach pomysłów może być dużo, ale trzeba ocenić realne możliwości - ostrzega radny Jarosław Beszczyński (CzG). - Jestem zwolennikiem koncepcji, żeby wprowadzić kartę z podstawową usługą i małymi kroczkami poszerzać jej funkcje. O to, w jakim zakresie, należy zapytać mieszkańców podczas konsultacji.

Pytanie, czy w Toruniu jest sens startować z kartą miejską z bardzo ograniczonymi funkcjami, np. tylko w zakresie zastąpienia tradycyjnych biletów komunikacji miejskiej, skoro już obecnie pasażerowie MZK mogą korzystać z alternatywnych sposobów płatności, np. za pośrednictwem rozmaitych aplikacji na urządzeniach mobilnych.

(pk)

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.