Kamienica w centrum Łodzi grozi zawaleniem?

Czytaj dalej
Fot. Paweł Łacheta
Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak

Kamienica w centrum Łodzi grozi zawaleniem?

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak

Szczytowa ściana jest pęknięta, a dwie inne odchylają się od pionu Powiatowy nadzór budowlany nakazuje ich zabezpieczenie, a nadzór wojewódzki uchyla te decyzje.

Ogrodzenie z płyt paździerzowych stanęło wokół kamienicy znajdującej się między działką u zbiegu ul. Ogrodowej i ul. Zachodniej (na której rozpoczęła się budowa kompleksu biurowego Ogrodowa Office), a zabudowaniami przy ul. Zachodniej 42. Płot pojawił się w związku z niebezpieczeństwem, że budynek (formalnie jest prawą oficyną kamienicy przy ul. Nowomiejskiej 4) może runąć. Na jego szczytowej ścianie jest pęknięcie, a dwie prostopadłe do niej ściany odchylają się na boki. Powiększające się systematycznie odchylenie zauważyła ekipa budująca kompleks biurowy na działce obok.

- W październiku 2015 r. okazało się podczas pomiarów, że ściana kamienicy położona najbliżej naszej działki jest odchylona od pionu o 98 mm - mówi Martyna Podsędkowska, reprezentująca inwestora będącego właścicielem nieruchomości na rogu ul. Ogrodowej i ul. Zachodniej. - W listopadzie ubiegłego roku było to już 114 mm, a w styczniu tego roku - 116 mm. Prywatny właściciel kamienicy wykwaterował z niej wszystkich lokatorów i wyznaczył strefę bezpieczeństwa.

Z zainteresowania kamienicą cieszy się Bohdan Wielanek, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Łodzi.

- Prawa oficyna kamienicy przy ul. Nowomiejskiej 4 jest w bardzo złym stanie i wymaga zabezpieczeń - mówi . - Od dwunastu lat próbujemy nakłonić jej właściciela do ich wykonania, ale ten odwołuje się za każdym razem do Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektoratu Budowlanego, który przyznaje mu rację i cofa nasze decyzje...

Obecnie przed ŁWINB toczą się trzy postępowania odwoławcze dotyczące nieruchomości przy ul. Nowomiejskiej 4.

„Do czasu wydania (...) decyzji kończących postępowania, udzielanie wypowiedzi odnośnie określenia, jakich zabezpieczeń wymaga każdy z przedmiotowych budynków (okazuje się, że w złym stanie są również dwie lewe oficyny kamienicy - przyp. red. ) czy też czy konieczna jest ich rozbiórka , uważam za przedwczesne” - napisała w e-mailu do redakcji Ilona Podwysocka, Łódzki Wojewódzki Ispektor Nadzoru Budowlanego.

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.