Kadyks, czyli mała Hawana

Czytaj dalej
Liliana Bogusiak-Jóźwiak

Kadyks, czyli mała Hawana

Liliana Bogusiak-Jóźwiak

Stolica Andaluzji, Kadyks, położona jest nad Ocenem Atlantyckim. Miasto, które uchodzi za najstarsze na Półwyspie Iberyjskim, założyli starożytni Fenicjanie.

Czasy największej świetności Kadyksu przypadają na XVIII wiek, kiedy to miasto przejęło monopol na handel z Ameryką. Docierały tu co miesiąc setki statków. Armatorzy, którzy w Kadyksie powiększali w ekspresowym tempie swoje fortuny, budowali w pobliżu nabrzeża pałace z wysokimi wieżami, aby z nich jak najszybciej dostrzec wracający do portu statek. W okresie świetności miasta wież było 200. Do dziś pozostało ich 120.

Ale Kadyks już wcześniej pojawił się na kartach historii dotyczących wielkich odkryć geograficznych. Z portu w Ka-dyksie w drugą z czterech wypraw wyruszył Krzysztof Kolumb.

Z uwagi na styl kolonialny, w jakim zbudowano miasto, Kadyks nazywany jest małą Hawaną. Stolicę Kuby zagrał w filmie „Śmierć nadejdzie jutro”, w którym agentowi Jej Królewskiej Mości (w tej roli Pierce Brosnan) pomagała piękna kobieta - Halle Berry.

W rejonie Kadyksu narodził się też popularny trunek, sherry. Wytrawny, słodki i półsłodki alkohol stał się bardzo popularny w Wielkiej Brytanii od końca XVI wieku. Stało się to po tym, jak angielski korsarz Francis Drake zdobył miasto i wywiózł z niego tysiące beczek z sherry.

Liliana Bogusiak-Jóźwiak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.