Jesteś fit-maniaczką? Intensywny trening i Twoje szanse na ciążę maleją

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Katarzyna Sklepik

Jesteś fit-maniaczką? Intensywny trening i Twoje szanse na ciążę maleją

Katarzyna Sklepik

Nie możesz zajść w ciążę? Winna może być zbyt duża dawka aktywności fizycznej i częsty jej skutek, czyli niedowaga. Coraz więcej badań potwierdza - jeśli jesteś codziennie w siłowni lub jesteś fanką maratonów, możesz mieć problem z ciążą.

Uprawianie sportu ma dobroczynny wpływ na zdrowie, samopoczucie oraz figurę. Uprawiając jednak sport w nadmiarze ryzykujemy nie tylko kontuzją czy wycieńczeniem, ale i... spadkiem płodności. Badania przeprowadzone m.in. na norweskim Uni-versity of Science and Technology potwierdzają, że przy nadmiernej aktywności fizycznej szanse na macierzyństwo są trzy razy niższe.

Winne są zbyt forsowne ćwiczenia wyzwalające niekorzystne dla płodności procesy. - Wszelkie skrajności w przypadku aktywności fizycznej, mogą szkodzić. Po pierwsze, wzmożony i długotrwały wysiłek zaburza delikatną równowagę hormonalną i rytm cyklu kobiety, którego regularność jest kluczowa dla zapłodnienia. Im mniej regularny cykl ma więc kobieta - średnio to 28-30 dni - tym mniejsze szanse na zajście w ciążę. Nie mówiąc już o braku owulacji, który może wystąpić przy latach intensywnych treningów. Wynikający z tego niedobór estrogenów nie tylko uniemożliwia zajście w ciążę, ale może mieć poważne konsekwencje zdrowotne takie jak osteoporoza czy nawet zawał - wyjaśnia dr Dariusz Mercik.

Wszelkie skrajności w przypadku aktywności fizycznej, mogą szkodzić

Zbyt ekstremalne podejście do ćwiczeń może się też skończyć niedowagą, kolejnym wrogiem ciąży. Niewłaściwe uzupełnianie rezerw energetycznych wprowadza organizm w stan „głodu”. Mózg odbiera to jako niekorzystny moment na ciążę i „usypia” układ rozrodczy.

Same ćwiczenia nie powodują bezpłodności, to najczęściej wypadkowa wielu czynników: genetyki, niedoborów kalorycznych, wycieńczenia powysiłkowego oraz niedowagi. Wszelkie anomalie wskaźnika masy ciała będą skutkować kłopotami z zajściem w ciążę.

Autor: Katarzyna Sklepik

Katarzyna Sklepik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.