Jelcz z Wiskitna to najstarszy w Łodzi samochód gaśniczy [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Lila Sayed
(LS)

Jelcz z Wiskitna to najstarszy w Łodzi samochód gaśniczy [zdjęcia]

(LS)

Aż 35 lat ma gaśniczy jelcz, który stacjonuje w jednostce OSP Łódź Wiskitno. Zabytkowy wóz jest najstarszym użytkowanym pojazdem łódzkich strażaków. Od najmłodszych druhów z Wiskitna jest niemal dwa razy starszy...

- Ostatnio prawie sam się zapalił - mówi Tomasz Bińkowski, jeden z kierowców 35-letniego jelcza. - Doszło do zwarcia w instalacji i spod maski zaczął wydobywać się dym. Znów musieliśmy go naprawiać.

Gaśniczy jelcz trafił do druhów z Wiskitna na początku 2013 roku. Wcześniej służył ich kolegom z Andrzejowa.

- Naprawa silnika i doprowadzenie „staruszka” do stanu „wyjazdowego” zajęły nam dwa tygodnie - opowiada Adam Krawiec, sekretarz OSP Łódź Wiskitno. - Przez kolejne lata co rusz coś się w nim psuło. A to zapadło się sprzęgło, a to trzeba było wymienić hamulce, a innym razem autopompę. Ostatnio zreperowaliśmy instalację pneumatyczną, wymieniliśmy światła na ledowe i komplet opon (zdobytych z pojazdu rolniczego). Druhowie poświęcali wiele godzin swojego wolnego czasu na prace naprawcze leciwego wozu, których koszt pokrywali z własnej kieszeni. Zależało im, bo wóz - gdy był sprawny - ze względu na duży, 5,5-tonowy zbiornik na wodę, bardzo przydawał się podczas wyjazdów (wśród czternastu łódzkich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych ciężkie pojazdy ratowniczo-gaśnicze mają tylko trzy).

- Trochę wstyd nim jeździć, bo okropnie kopci; podczas jazdy ciągnie się za nim chmura czarnego dymu - dodaje Adam Krawiec.

- Zabudowa starego typu bardzo ogranicza przestrzeń ładunkową - mówi Jakub Leśniewski, strażak ochotnik z Wiskitna. - W efekcie część sprzętu zamiast jeździć w wozie, leży w garażach.

Druhowie zwracali się z prośbą o wymianę zasłużonego jelcza do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi. Niestety nie znaleziono środków finansowych na ten cel.

(LS)

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressilustrowany.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.