Jedynki PiS: Prezes już wybrał kandydatów PiS. Listy wyborcze PiS w woj. śląskim LISTY WYBORCZE PIS

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smolinski
Agata Pustułka

Jedynki PiS: Prezes już wybrał kandydatów PiS. Listy wyborcze PiS w woj. śląskim LISTY WYBORCZE PIS

Agata Pustułka

LISTY WYBORCZE PIS: Szybko, skutecznie, w ciągu kilku godzin i bez zbytecznych dyskusji prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wybrał nazwiska kandydatów do Sejmu i Senatu. W województwie śląskim niespodzianek brak. A szkoda, bo przecież ta partia chce od października rządzić i potrzebuje mądrych ludzi tak bardzo jak nasze pola deszczu.

LISTY WYBORCZE PIS

Wszystkie sondaże dają PiS zwycięstwo w wyborach parlamentarnych. Chyba jednak zwycięstwo niesamodzielne, ale to z pewnością prezes Kaczyński będzie odpowiedzialny za wyłonienie rządu z premierem na czele. Wiadomo, że nie będzie to premier ze Śląska.

Jeśli PiS chce rządzić dłużej, niż dwa lata, jak zdarzyło się poprzednio w przypadku koalicji z Samoobroną i LPR, to musi postawić na fachowców, osoby, dla których emocje są mniej ważne od realnych wyzwań i problemów jakie trzeba rozwiązać. Czy tak będzie?

Listy kandydatów do Sejmu z województwa śląskiego to wypadkowa: kadrowych możliwości, które wielkie niestety nie są (jak także w przypadku PO) oraz partyjnych podjazdowych wojenek.

Z pewnością kontrowersji nie budzi "jedynka" w Katowicach dla posła Grzegorza Tobiszowskiego. Zasłużył na to prestiżowe miejsce. Jest w partii niekwestionowanym autorytetem jeśli chodzi o przemysł węglowy, który będzie, jeśli PiS dojdzie do władzy, najważniejszą sprawą do załatwienia.

Na katowickiej liście PiS, na drugim miejscu, znalazła się - i to wielka, pozytywna niespodzianka - Bożena Borys-Szopa, dziś radna sejmiku, kiedyś minister w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Trzeba przyznać, dobry ruch i dobra decyzja.

Trzecie miejsce dla Michała Wójcika - kiedyś PiS, obecnie Solidarna Polska, bardzo ambitnego radnego sejmiku, ostatnio nieustannego gościa audycji Radia Maryja. Na katowickiej liście jest oczywiście i posłanka Maria Nowak, i radny Piotr Pietrasz, ale także Andrzej Sośnierz, były prezes NFZ i dyrektor Śląskiej Kasy Chorych. Dziwi dość odległe miejsce posła Jerzego Polaczka, ale trudno przypuszczać, by parlamentarzysta z takim dorobkiem, zaangażowaniem i nazwiskiem, nie zdobył mandatu.

"Jedynkę" w Gliwicach zagwarantował sobie Wojciech Szarama, przewodniczący Rady Regionalnej PiS, o którym mówi się w kuluarach, że jest typowany na szefa CBA.

"Dwójką" został obecny poseł Piotr Pyzik, który powinien bardziej w siebie uwierzyć, bo ma duży potencjał.
Sosnowiec to chyba największa porażka PiS. Liderka listy, obecna posłanka Ewa Malik, wicelider obecny poseł Waldemar Andzel. Koniec. Kropka.

W Rybniku, który jest targany wewnątrzpartyjnymi wojenkami, pierwsze miejsca ma senator, wcześniej poseł, Izabela Kloc. Wygrała dla PiS wybory uzupełniające do Senatu i mogła wybrać skąd chce startować.

Po awansie Jadwigi Wiśniewskiej z Częstochowy do Brukseli w "mieście świętej wieży" nie można sobie było wyobrazić lidera innego niż poseł Szymon Giżyński. Tak, czy siak, w tym okręgu PiS może liczyć na cztery mandaty.

Jeśli mówimy o PiS i okręgu bielskim to tak naprawdę możemy mówić tylko o jednej osobie. Poseł Stanisław Szwed, nawet dla oponentów, jest wzorem sumienności i pracowitości (jak w PO poseł z Rybnika Marek Krząkała). Będzie skuteczną lokomotywą bielskiej listy.


*Kontrowersyjna reklama Żytniej to wstyd dla całej branży. Polmos przeprasza
*Pies uratował dziecko od śmierci! Suczka Perełka bohaterką. Oto ona
*Sosnowiec lepszy od Katowic. Ulica Małachowskiego bardziej zabawowa niż Mariacka
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Gdzie jest Basia, która jako dziecko zaginęła 15 lat temu? Rodzice wciąż szukają

Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.