Jednakowe riksze na Piotrkowskiej. Jak powinny wyglądać?

Czytaj dalej
Krzysztof Spychała

Jednakowe riksze na Piotrkowskiej. Jak powinny wyglądać?

Krzysztof Spychała

Były już konkursy na łódzką rikszę i prezentacje, jak mogłaby lub powinna wyglądać. Projekt regulaminu jest, potrzebne tylko zarządzenie prezydent Zdanowskiej.

Dyskusja, jak powinny wyglądać riksze jeżdżące po ul. Piotrkowskiej, toczy się od kilku lat. Ogłaszano konkursy, pokazywano pojazdy (miały być np. kremowe, z siedziskiem w kolorze grafitowym, nawiązującym do kolorystyki miejskich mebli). Wszyscy się zgadzali, że powinny być estetyczne, ładne, jednakowe, bo są przecież wizytówką miasta. I na tym się kończyło.

- Różnokolorowe riksze jeżdżą po Barcelonie i nikomu to nie przeszkadza - mówi Piotr Kurzawa, menedżer ulicy Piotrkowskiej. - Moim zdaniem nie ma sensu, byśmy w Łodzi na siłę wprowadzali jednorodną kolorystykę. Ich wygląd zresztą zdecydowanie się poprawił, poznikały prawie ze wszystkich te nieszczęsne koce na siedzeniach, riksze są schludne i czyste. To chyba najważniejsze.

Ale że pojazdy te poruszają się głównie po Piotrkowskiej, czyli po terenie parku kulturowego, więc najwięcej do powiedzenia w tej sprawie ma miejski konserwator zabytków.

- Zapisy dotyczące ich wyglądu nie mogły się znaleźć w regulaminie Parku Kulturowego Ulicy Piotrkowskiej - precyzuje Aleksandra Sztuka z biura MKZ. - Ale zostaliśmy zobligowani do przygotowania wytycznych, które trafią do zarządzenia wydanego przez prezydenta Łodzi, tak jak to miało miejsce w przypadku ogródków funkcjonujących latem na tej ulicy.

Co zatem znalazło się w owym osobnym „rikszar- skim” regulaminie? Są tam m.in. zapisy dotyczące wyglądu osób kierujących rikszami. I wprawdzie już dawno upadł pomysł, by jednakowo ich ubrać, to mowa jest np. o tym, że latem powinni jeździć w koszulkach z rękawkami. Generalnie: mają wyglądać po prostu schludnie.

- Nie rezygnujemy jednak z ujednolicenia kolorystyki riksz - dodaje A. Sztuka. - Każda zostanie również wyposażona w numer boczny, jak taksówka.

Nowe zasady dotyczące riksz będą wprowadzane stopniowo, by firmy będące właścicielami tych pojazdów miały czas na dostosowanie się do nich.

Krzysztof Spychała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.