Hubert Rabiega

Jak działają systemy Patriot? Wyjaśnia prof. Maciej Marszałek z Akademii Sztuki Wojennej

Baterie Patriot to amerykański system przeciwlotniczy średniego zasięgu. Polska wybrała je jako podstawę programu obrony powietrznej średniego zasięgu Fot. Fot. defense.gov Baterie Patriot to amerykański system przeciwlotniczy średniego zasięgu. Polska wybrała je jako podstawę programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła. Do Polski trafiły 2 pierwsze baterie, czyli 16 wyrzutni. Obecnie trwa ich montaż.
Hubert Rabiega

- Systemy Patriot mają zdolność do niszczenia zarówno samolotów, śmigłowców, dronów, jak również rakiet balistycznych oraz pocisków manewrujących. Na zdjęciach pokazywanych w mediach systemy Patriot najczęściej są prezentowane jako umieszczone na mobilnych platformach pojemniki z rakietami. Warto jednak pamiętać, że w takich zasobnikach umieszczane są różne typy przeciwrakiet, które służą do niszczenia różnych środków napadu powietrznego przeciwnika - tłumaczy w rozmowie z portalem i.pl prof. Maciej Marszałek z Akademii Sztuki Wojennej.

- Zarówno w systemach obrony przeciwrakietowej, jak i systemach obrony powietrznej występują takie same elementy, bo jeden i drugi przeznaczony jest do zwalczania środków napadu powietrznego. Z tym, że system obrony powietrznej przeznaczony jest do zwalczania konwencjonalnych środków napadu, takich jak samoloty, śmigłowce i bezzałogowe aparaty latające, czyli popularne drony - wyjaśnia w rozmowie z portalem i.pl prof. Maciej Marszałek z Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej.

Ekspert podkreśla, że rakiety balistyczne przeciwnika to zupełnie inna kategoria obiektów do niszczenia.

- Likwidacja rakiet odbywa się według innych zasad. Samoloty, śmigłowce czy drony można niszczyć nawet strzelając do nich np. w trybie pościgowym, od tyłu. W przypadku rakiet balistycznych jest to niemożliwe z uwagi na bardzo dużą prędkość takiego obiektu. Dlatego systemy obrony przeciwrakietowej muszą być wysunięte w kierunku spodziewanego uderzenia rakietami wroga. Muszą być wysunięte przed obszarem, który bronią, by odpowiednio razić nadlatujące rakiety - wskazuje prof. Marszałek.

[polecany]24120175[/polecany]

Co potrafią systemy Patriot?

- Systemy Patriot mają zdolność do niszczenia zarówno samolotów, śmigłowców, dronów, jak również rakiet balistycznych oraz pocisków manewrujących. Na zdjęciach pokazywanych w mediach systemy Patriot najczęściej są prezentowane jako umieszczone na mobilnych platformach pojemniki z rakietami. Warto jednak pamiętać, że w takich zasobnikach umieszczane są różne typy przeciwrakiet, które służą do niszczenia różnych środków napadu powietrznego przeciwnika. Cała mądrość kierującego obroną przeciwrakietową czy powietrzną polega na tym, żeby właściwych środków zwalczania użyć do właściwych obiektów napadu użytych przez przeciwnika - dodaje.

Naukowiec podkreśla różnicę w sposobie niszczenia różnych obiektów napadu powietrznego wroga.

- Klasyczny cel obrony przeciwlotniczej, a więc samolot, śmigłowiec czy dron, niszczony jest głowicą odłamkową, czyli głowicą bojową, która tuż przed celem jest rozrywana na fragmenty, które następnie niszczą obiekt powietrzny nieprzyjaciela. W przypadku, gdy chcemy zniszczyć rakietę balistyczną, wówczas zastosowanie ma zasada hit-to-kill (tłum. uderz żeby zabić), a więc musimy taką rakietę uderzyć bezpośrednio. Energia kinetyczna przeciwrakiety wystrzelonej z systemu Patriot zamieniana jest wówczas na energię cieplną. Zniszczeniu ulega zarówno rakieta przeciwnika, jak i przeciwrakieta obrony. Dzieje się to na odpowiedniej wysokości i niewiele resztek z takiego zderzenia powinno w ogóle spaść na ziemię - tłumaczy prof. Marszałek.

[polecany]24083443[/polecany]

Gdzie są rozmieszczane systemy Patriot?

Dodaje, że systemy Patriot przystosowane są do zwalczania rakiet przeciwnika na ostatnim odcinku toru ich lotu.

- W terminologii fachowej nazywa się to fazą terminalną lotu rakiety (ang. terminal phase), która odbywa się w czasie około 45 sekund przed uderzeniem w cel - wyjaśnia ekspert.

- Zgodnie ze sztuką, systemy przeciwrakietowe rozmieszczane są w pewnej odległości od obszaru, który ma być chroniony, na kierunku prawdopodobnego uderzenia. Miejsce ulokowania wybiera się na podstawie wcześniej dokonanego rozpoznania i zebranych danych wywiadowczych - mówi uczony.

- Pamiętajmy, że systemy Patriot to technologia z najwyższej półki. Żeby w pełni wykorzystać możliwości tych systemów, musi być odpowiednio wyszkolona obsługa. To nieprawda, że im bardziej zaawansowana technologia, tym mniejszą rolę odgrywają kompetencje i przygotowanie załogi. Każdy system jest o tyle dobry, o ile dobrze przeszkoleni są dowódca i członkowie załogi - podkreśla prof. Marszałek.

Czym są systemy Patriot?

Baterie Patriot to amerykański system przeciwlotniczy średniego zasięgu. Polska wybrała je jako podstawę programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła. Do Polski trafiły dwie pierwsze baterie, czyli 16 wyrzutni. Obecnie trwa ich montaż. Pełną zdolność bojową mają osiągnąć w połowie przyszłego roku. Oprócz tego w Polsce stacjonują dwie baterie Patriotów należące do amerykańskich wojsk. Są rozmieszczone w okolicach Rzeszowa.

Ostrzał Kijowa. W trakcie operacji na sercu dziecka zabrakło prądu [WIDEO]

[video]35709[/video]

Źródło: i.pl, Polskie Radio 24

Hubert Rabiega

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.