Jak dobrać wygodne i zdrowe obuwie

Czytaj dalej
Iwona Jędrzejczyk

Jak dobrać wygodne i zdrowe obuwie

Iwona Jędrzejczyk

Wiele osób przy zakupie butów kieruje się wyłącznie modą lub kwestiami estetycznymi.

Warto jednak pamiętać, że niewłaściwie dobrane obuwie zmniejsza komfort chodzenia i może być bezpośrednią przyczyną wielu dolegliwości stóp, kolan, bioder, a nawet kręgosłupa. Na co zwrócić zatem uwagę przy ich doborze?

Dużym błędem jest przymierzanie jednego buta. Pamiętajmy, że stopy są niesymetryczne. Zazwyczaj mają różną wagę i rozmiar, dlatego sprawdźmy czy zarówno lewy, jak i prawy but leżą wygodnie na naszych stopach.

Dobre obuwie powinno być dopasowane w taki sposób, by było w nich możliwe swobodne poruszanie palcami, dzięki czemu zapewnimy stopie odpowiednie krążenie. Ponadto musi być w nich wystarczająco dużo miejsca, by do wnętrza buta dopływało powietrze. Przyjęło się, że przerwa między noskiem a palcami powinna wynosić ok. 5 mm.

Buty powinny być również dopasowane do kształtu stopy i korygować jej nieprawidłowości, które pojawiają się u 90% populacji po 40 roku życia.

Przy zakupie butów z obcasami zwróćmy uwagę na to, by ciężar przeniesiony był na całą stopę, a nie tylko na jej przód lub tył. Jeśli stopa się zsuwa lub but uciska palce, to sygnał alarmowy, by odstawić go z powrotem na półkę.

Iwona Jędrzejczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.