Jak co roku w wakacje w schronisku przybywa porzuconych psów

Czytaj dalej
Anita Jurczukac

Jak co roku w wakacje w schronisku przybywa porzuconych psów

Anita Jurczukac

Nawet 9 psów w ciągu doby przywozi w ostatnich dniach do schroniska dla zwierząt Animal Patrol straży miejskiej. W czerwcu trafiły tam 174 psy, o 40 więcej niż miesiąc wcześniej.

Jak mówi szefostwo placówki, można to powiązać z początkiem okresu wakacyjnego. Niektórzy, wyjeżdżając na urlop, po prostu porzucają swojego pupila, bo tak jest wygodniej - przywiązują go gdzieś na ulicy i znikają albo wywożą samochodem do lasu i tam zostawiają uwiązanego do drzewa. Taki np. Sznapi, około 3-miesięczny mieszaniec, przywiązany był do słupa na przystanku MPK . Ci bardziej „wrażliwi” zostawiają swego Miśka czy Azora przywiązanego smyczą do ogrodzenia schroniska, żeby jak najszybciej personel się nim zaopiekował.

Ludzie pozbywają się zresztą nie tylko psów. Jak mówi Marta Olesińska z placówki przy ul. Marmurowej, latem wzrasta też liczba kotów w schronisku: 1 czerwca było ich tam 108, zaś 30 czerwca już 144.

Jak informuje Patryk Polit z Animal Patrol straży miejskiej, tylko od 23 czerwca tego roku strażnicy interweniowali już 100 razy w sprawie porzuconych psów i kotów.

Niektóre zwierzęta trafiające do schroniska są zaczipowane, wtedy łatwo odnaleźć ich właściciela. Zdjęcia znajd są też zamieszczane na stronie internetowej schroniska i bywa, że rozpoznają je sąsiedzi właścicieli i informują o tym placówkę.

- Mamy informacje o kilku takich przypadkach, na razie czekamy, czy właściciel będzie szukał zwierzaka, czy nie. Jeśli będziemy mieli uzasadnione podejrzenie, że psiak został porzucony, przekażemy sprawę policji - mówi Grzegorz Kaczmarek, dyrektor schroniska.

Za porzucenie zwierzęcia grożą dotkliwe sankcje, z karą więzienia włącznie.

- W Łodzi istnieje 11 hoteli dla zwierząt, w których możemy zostawić pupila na okres naszych wakacji - dodaje Grzegorz Kaczmarek.

Jest to jednak rozwiązanie dość kosztowne. Za dobę pobytu pupila w hotelu trzeba zapłacić ok. 50 - 70 zł. Innym rozwiązaniem może być oddanie zwierzaka na przechowanie na czas wyjazdu rodzinie czy znajomym. A najlepiej oczywiście zabrać go ze sobą na wakacje, zwłaszcza, że przybywa miejsc, gdzie zwierzęta są akceptowane.

Anita Jurczukac

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.