Import używanych samochodów rośnie. Milion sztuk w ciągu roku. Jakie marki przywozimy?

Czytaj dalej
Fot. Bartosz Gubernat
Bartosz Gubernat

Import używanych samochodów rośnie. Milion sztuk w ciągu roku. Jakie marki przywozimy?

Bartosz Gubernat

W 2019 roku do Polski sprowadzono ponad milion samochodów używanych. Niestety ilość wciąż nie idzie w parze z jakością. Zdecydowana większość z nich ma ponad 10 lat i gigantyczne przebiegi.

Od początku roku podczas każdej kontroli drogowej policja sprawdza nie tylko dokumenty kierowcy i auta, ale także aktualny przebieg pojazdu.

Policjanci porównują go z danymi, które zapisano w Centralnej Ewidencji Pojazdów wcześniej, na przykład podczas corocznego badania technicznego pojazdu.

Efekty? W skali kraju codziennie ujawniane są dziesiątki oszustw. Rekordziści mają wycofane liczniki nawet po kilkaset tysięcy kilometrów, a tylko w Rzeszowie w ciągu pierwszego tygodnia obowiązywania nowych przepisów takich oszustw wykryto kilkanaście.

80 procent z wycofanym przebiegiem

Eksperci nie mają wątpliwości, że w przypadku samochodów importowanych z zagranicy, większość ma cofane liczniki. Organizacje działające przy polskim przemyśle motoryzacyjnym szacują, że korekta wskazań liczników dotyczy nawet 8 na 10 takich samochodów.

ZOBACZ TEŻ: Import używanych samochodów rośnie. Milion sztuk w ciągu roku

– I rzeczywiście trudno się nie zgodzić z tą tezą. W niemieckich portalach ogłoszeniowych większość samochodów ma bardzo duże przebiegi. W przypadku większych pojazdów, jak audi A6 czy Volkswagen Passat, przebieg na poziomie 300-400 tysięcy kilometrów po 10-12 latach to normalna sprawa. Dziwnym trafem w kraju te same auta sprzedaje się z przebiegami na poziomie 150-200 tysięcy kilometrów – mówi pan Mariusz, mechanik samochodowy.

ZOBACZ TEŻ: W 2020 roku szykuje się mnóstwo ciekawych zmian dla kierowców. Pojedziemy bez druku prawa jazdy [FOTO]

A jak podaje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, właśnie 11-12 lat to średnia wieku pojazdów, jakie importujemy do kraju. W ubiegłym roku import wyniósł aż 1 009 184 pojazdy i był wyższy niż rok wcześniej. W tej grupie najpopularniejszym rocznikiem był 2008, Polacy przywieźli ponad 86 tysięcy aut wyprodukowanych w tym roku.

W dalszej części artykułu m.in.:

 • Z jakich krajów najczęściej sprowadzamy samochody
 • Jakie marki są najpopularniejsze
Pozostało jeszcze 54% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Bartosz Gubernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.