Ile kosztuje utrzymanie drzew w Bydgoszczy? Miliony złotych

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
Wojciech Mąka

Ile kosztuje utrzymanie drzew w Bydgoszczy? Miliony złotych

Wojciech Mąka

Około 8 milionów złotych kosztuje utrzymanie drzew i terenów zielonych w Bydgoszczy. To nie są małe pieniądze, pytanie tylko, co z tego mamy. Przy inwestycjach wycięto prawie tysiąc drzew - ale nasadzono też inne.

W mieście utrzymywanych jest prawie 120 terenów parkowych, a cała zieleń zajmuje powierzchnię ponad 1,3 tys. hektara. W tym roku na utrzymanie zieleni zarezerwowano w budżecie niemal 8 mln zł.

- Te pieniądze co roku są przeznaczane na prawidłowe utrzymywanie tych terenów– sprzątanie, koszenie, prace agrotechniczne, cięcia sanitarne i pielęgnacyjne oraz usuwanie drzew zagrażających życiu lub zdrowiu mieszkańców - informuje biuro prasowe bydgoskiego ratusza.

W ubiegłym roku w Bydgoszczy pojawiło się ponad 2 tysiące nowych gatunków drzew i ok. 7,6 tys. metr. kwadr. krzewów. W tym roku planuje się kolejne nasadzenia w ramach rozbudowy ulicy Kujawskiej oraz inwestycji prowadzonych przez Miejskie Wodociągi.

Wycinają mniej drzew

W 2020 roku w Bydgoszczy zostało usuniętych 906 drzew – to o ponad 700 drzew mniej niż w poprzednim roku. W zamian za to pojawiło się 2.166 nowych gatunków, w różnych częściach miasta. W zeszłym roku posadziliśmy m.in.: świerki, jabłonie, kasztanowce, lipy, platany.

Tzw. kompensacji przyrodniczej podlegają także krzewy. Za 1 tys. metr. kwadratowych usuniętych krzewów w 2020 roku, w mieście pojawiło się ponad 30 tys. nowych roślin (to ok. 7,6 tys. metr. kwadratowych), które idealnie sprawdzają się w trudnej przestrzeni. W przypadku nowych zadrzewień, dbamy o to, by sadzonki były bardzo dobrej jakości, a posadzone gatunki były odporne na trudne warunki miejskie. Młode drzewka objęte są również kilkuletnią gwarancją. W zeszłym roku nowe nasadzenia pojawiły się m.in. przy ul. Gdańskiej, Grunwaldzkiej, u zbiegu ul. Szpitalnej i Wojska Polskiego, Sierocej.

- Aby zrekompensować ubytek zieleni oraz poprawić warunki estetyczne, mikroklimatyczne i akustyczne zostaną dokonane liczne nasadzenia drzew i krzewów. Najwięcej roślin pojawi się przy rondzie Bernardyńskim i pobliskim skwerze. W sumie na całym terenie planuje się zasadzenie 624 drzew, wśród nich klony polne, jesiony wyniosłe, platany klonolistne, czeremchy wirgilijskie. W sąsiedztwie komunikacji pieszej i rowerowej planowane jest sadzenie lip srebrzystych - informuje Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy.

Na powstałych rondach pojawią się krzewy i byliny. Przewiduje się, że zostanie posadzonych ponad 6 tysięcy krzewów liściastych i iglastych odpornych na skrajnie trudne warunki drogowe. Proponowane gatunki to między innymi: tawuły japońskie, berberysy Thunberga, jałowce płożące, kosodrzewina, róże okrywowe, forsycje, hortensje i inne.

Także Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy, w ramach prowadzonych inwestycji zasadzą kilka tysięcy metr. kwadratowych nowych krzewów. Pojawią się one m.in. przy ul. Jana Pawła, Św. Trójcy, na Placu Poznańskim i Parku nad Starym Kanałem – ok. 3 tys. metr. kwadratowych. Kolejne 2,5 tysiąca pojawi się przy ul. Nad Torem, Jaskółczej, Gołębiej oraz w kolejnej lokalizacji w Parku nad Starym Kanałem. Planowane jest także sadzenie drzew przy ul. Nad Torem, Szpitalnej i Glinki.

Wojciech Mąka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressilustrowany.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.