Magda Jach

Hortiterapia: Leczenie ogrodem

Hortiterapia: Leczenie ogrodem
Magda Jach

Przebywanie w ogrodzie wpływa dobroczynnie na nasz nastrój Kolor zielony oraz cała natura działa jak balsam dla zestresowanego ciała i duszy oraz pobudza zmysły.

Zieleń, przyroda, natura uspokajają i działają pozytywnie na organizm. Dlatego dobrze czujemy się dobrze i lubimy spacerować w ogrodach i parkach. Natura, tak jak i wszelkie tereny zielone, daje poczucie bezpieczeństwa i spokoju, a to ułatwia odzyskiwanie sił i zdrowia.

Rośliny wpływają na zachowanie równowagi wewnętrznej i obniżanie pobudzenia spowodowanego czynnikami współczesnej cywilizacji - hałasem, natłokiem informacji i obrazów. Otaczające nas drzewa, kwiaty, ich kolory, zapachy, stymulują wszystkie zmysły. Naukowcy udowodnili, że bakterie znajdujące się w glebie pobudzają wydzielanie się w organizmie człowieka serotoniny, nazywanej hormonem szczęścia. Serotonina wpływa również na procesy trawienne, sen i sprawność seksualną. Nie dziwmy się więc, gdy spotkamy radosnych, choć zapracowanych działkowców!

Praca w ogrodzie daje im szczęście! Jest naturalną terapią, określaną mianem hortiterapii. Leczenie ogrodem, pomijając dobroczynną rolę wysiłku fizycznego i ruchu, pomaga zachować równowagę psychiczną, zmniejsza stres i polepsza koncentrację. Warto pielęgnować rośliny na kawałku swojej ziemi, a nawet na balkonie. Prace można dozować tak, aby nie powodowały zbytniego obciążenia organizmu. Warto również zachęcić do nich dzieci, dać im pod opiekę własne rośliny.

Można je wiele nauczyć o świecie przyrody. Dziecko poczuje się odpowiedzialne, a przy okazji nabierze zdolności manualnych i będzie spędzało więcej czasu na świeżym powietrzu.

Magda Jach

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressilustrowany.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.