Honda civic type R

Czytaj dalej
Ryszard M. Perczak

Honda civic type R

Ryszard M. Perczak

Zupełnie nową hondę civic type R projektowano i konstruowano od podstaw, ale równolegle z nowym seryjnym civikiem w wersji hatchback. Produkcja tego modelu ruszy wkrótce w brytyjskiej fabryce Hondy.

Z DNA przodków

Nowy model podtrzymuje tradycje gorącokrwistego, szlachetnego, wyczynowego hatchbacka Hondy, łącząc w sobie dynamikę przednionapędowego auta z agresywnym designem i znakomitymi parametrami z zakresu aerodynamiki.

Bardzo odważnie zaprojektowana sylwetka tego samochodu nie pozostawia wątpliwości co do jego sportowego charakteru. Szerszy, dłuższy i niższy niż którykolwiek z jego poprzedników, zupełnie nowy civic, ma krótkie zwisy i cechuje się muskularnymi, zwartymi liniami.

Kompletny pakiet aerodynamiczny obejmuje wygładzone podwozie, tylny spojler i generatory wirowe na linii zejścia dachu. Ta charakterystyka przyczynia się do uzyskania najlepszego w klasie balansu między dociskiem a siłą nośną, a tym samym znakomitej stabilności przy wysokich prędkościach.

Sport, +R i Comfort

Do dyspozycji kierowcy oddano trzy tryby jazdy - do podstawowego „Sport” oraz wyczynowego „+R”, dodano tryb „Comfort”.

Wszystkie dostosowują pracę i charakter zawieszenia, układu kierowniczego i reakcji silnika na gaz wedle wyboru kierowcy.

Moc maksymalna zmodyfikowanego, czterocylindrowego silnika 2,0 l VTEC Turbo wynosi 320 KM (przy 6500 obr./min), a maksymalny moment obrotowy to 400 Nm (w zakresie od 2500 do 4500 obr./min). Dzięki temu samochód rozpędza się do 100 km/h w czasie zaledwie 5,7 s, a jego maksymalna prędkość to 272 km/h. Jest to najżwawiej przyspieszający i rozwijający najwyższą prędkość maksymalną samochód w swojej klasie.

Nowa honda type R będzie po raz pierwszy oficjalnie sprzedawana w Stanach Zjednoczonych.
============06 Podpis black XcondIt (24514283)============
Odważnie zaprojektowane przód i tył, szerokie nadkola i duże wloty powietrza podkreślają jej charakter.
============11 Zdjęcie Autor (24514276)============
Fot. Honda
============06 Podpis white XcondIt (24514270)============
Najszybsza w historii type R, na Północnej Pętli Nürburgringu, uzyskała czas okrążenia 7 min. i 43,8 sek.

Ryszard M. Perczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.