Mirosław Malinowski

Harcerze z Łodzi służą na Wołyniu

Harcerze z Łodzi  służą na Wołyniu
Mirosław Malinowski

Harcerze Chorągwi Łódzkiej ZHP od 20 lat porządkują groby polskich żołnierzy z Legionów, którzy polegli w walkach na Wołyniu w 1916 r.

Kostiuchnówka to niewielka, licząca zaledwie kilkuset mieszkańców, ukraińska wieś, leżąca ok. 150 km od polskiej granicy. Co roku przez kilka tygodni harcerze ze Zgierza i Łodzi porządkują groby polskich żołnierzy, poległych tam w walkach podczas I wojny światowej. Jeżdżą na Wołyń już od 20 lat i przywracają pamięć o poległych 2 tys. żołnierzy Legionów, służących pod dowództwem Józefa Piłsudskiego.

Cmentarze te powstały dla ofiar bitwy pod Kostiuchnówką, stoczonej w dniach 4-6 lipca 1916 r., w której Legiony Polskie skutecznie odpierały natarcie rosyjskiego XLVI Korpusu Armijnego. Dopiero gdy stacjonujące na polskim prawym skrzydle oddziały węgierskie uciekły, również Polacy, chcąc uniknąć okrążenia, musieli się wycofać. Na polu walki pozostało ok. 2 tys. żołnierzy zabitych lub ciężko rannych. Zostali pochowani na miejscowych cmentarzach lub w zbiorowych mogiłach, które po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zostały uporządkowane: wzniesiono murowane ogrodzenia i postawiono krzyże na grobach.

W miejscu najkrwawszego starcia, na tzw. Polskiej Górce w Kostiuchnówce, w 20. rocznicę bitwy rozpoczęto sypanie pamiątkowego kopca. Miał być gotowy w 1941 roku. Wybuch II wojny światowej, a potem zajęcie tych terenów przez Związek Sowiecki, doprowadziły do tego, że opieka nad polskimi mogiłami z czasów I wojny oraz wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r. nie mogła być kontynuowana. Dopiero gdy Ukraina odzyskała niepodległość, trafili tu harcerze - najpierw ze Zgierza, a potem z Łodzi. Ze wsparciem polskiego Senatu udało im się odzyskać (jako własność Chorągwi Łódzkiej) budynek przedwojennej polskiej szkoły w Kostiuchnówce.

Dziś, po gruntownej przebudowie, mieści się w niej Centrum Dialogu, które jest bazą dla harcerzy porządkujących polskie groby oraz służy integracji młodzieży z Polski i Ukrainy. Tu przyjeżdżają też uczniowie szkół z regionu łódzkiego, współpracujący ze szkołami na Wołyniu.

To także w Kostiuchnówce kilka dni temu delegacja Urzędu Miasta Łodzi ogłosiła, że w dniach 22-23 września odbędzie się Zjazd Miast Józefa Piłsudskiego. Zostaną na niego zaproszone władze miast, które nadały honorowe obywatelstwo Józefowi Piłsudskiemu i które szczególnie dbają o jego dziedzictwo. Marszałek jest Honorowym Obywatelem Łodzi od 1919 roku.

Mirosław Malinowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.