Gdy szef chce Cię wysłać w delegację... a Ty masz bilety na koncert

Czytaj dalej
ei24

Gdy szef chce Cię wysłać w delegację... a Ty masz bilety na koncert

ei24

Na pytania Czytelników odpowiada adwokat Jerzy Ciesielski.

Mam jechać w delegację służbową

Szef chce wysyłać mnie w delegację służbową. Mówiłem, że mam wykupione dla siebie i żony bilety na koncert. Czy mogłem odmówić wyjazdu. Jeśli nie, czy szef będzie musiał zwrócić mi pieniądze za bilet na imprezę? - Józef K.

Podróż służbowa wykonywana jest na polecenie pracodawcy. Pracownik musi stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są sprzeczne z prawem lub umową o pracę. Nie ma obowiązku wykonania polecenia służbowego tylko wówczas, jeśli nie dotyczy pracy, jest sprzeczne z charakterem wykonywanej pracy lub z prawem. Żaden przepis nie nakazuje pracodawcy brania pod uwagę osobistych planów pracownika przy wydawaniu mu polecenia podróży służbowej. Pracownikowi wykonującemu zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba firmy, przysługuje pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Zakup biletu na imprezę nie jest związany z taką podróżą.

Alimenty dla studenta

Mój były maż uważa, że skoro nasz syn studiuje zaocznie w szkole prywatnej, jest zwolniony z alimentów. Syn nie pracuje. Czy jego ojciec jest zobowiązany do płacenia alimentów? - Celina E.

Rodzaj studiów i typ uczelni nie ma znaczenia dla alimentów. Nawet zatrudnienie w trakcie studiów nie zawsze uchyla obowiązek alimentacyjny. Przyjmuje się, że możliwość samodzielnego utrzymania się powstaje zwykle w momencie zakończenia edukacji na poziomie studiów wyższych w przewidzianym programem nauczania terminie.

Mój udział w spadku

Mój zmarły ojciec w testamencie zapisał po równo majątek żonie i czwórce dzieci. Czy testament nie narusza prawa? - Wojciech R.

Spadkobiercy dziedziczą po 1/5. W przypadku dziedziczenia ustawowego, żona otrzymałaby 1/4 spadku, rodzeństwo po 3/16. Przy dziedziczeniu ustawowym część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

Mecenas Jerzy Ciesielski czeka na e-maile pod adresem: [email protected]. Pytania można również przesyłać listownie: Mecenas Jerzy Ciesielski, Redakcja „Expressu Ilustrowanego”, ul. ks. I. Skorupki 17/19, 90-532 Łódź. Adwokat udziela również bezpłatnych porad prawnych. Zapisy w sekretariacie redakcji, tel. 42 665-92-00.

Uwaga! W sobotę z każdym Expressem Ilustrowanym mapa, czyli niezbędnik rowerzysty! Musicie to mieć!
MAGDALENA ŻUK - NOWE FAKTY, OKOLICZNOŚCI ŚMIERCI, WYNIKI SEKCJI ZWŁOK MAGDALENY ŻUK [FILM]
UCHO PREZESA 16 ZA DARMO [YOUTUBE] ODCINEK SPECJALNY [ONLINE]
UCHO PREZESA 15 ZA DARMO UCHO PREZESA 15 YOUTUBE GDZIE OBEJRZEĆ UCHO PREZESA 15
KTO JEST AGENTEM? ODETA AGENT, JAREK KRET AGENT, KTO WYGRAŁ AGENTA
KTO JEST AGENTEM? JAREK AGENT, DARIA AGENT, ODETA AGENT KTO WYGRAŁ AGENTA?
ZOBACZ TEŻ FILM - Przegląd najważniejszych informacji z tygodnia
WYNIKI LOTTO LOSOWANIE LOTTO WYNIKI. LOTTO WYNIKI

ei24

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.