Fabryczna Centrum Biurowe w miejscu Hotelu Centrum

Czytaj dalej
Fot. materiały promocyjne JJ invest/mvrdv
Iwona Jędrzejczyk

Fabryczna Centrum Biurowe w miejscu Hotelu Centrum

Iwona Jędrzejczyk

Fabryczna Centrum Biurowe - taką nazwę będzie nosiła inwestycja, która powstanie w miejscu dawnego hotelu Centrum przy ul. Kilińskiego, w pobliżu skrzyżowania z ul. Narutowicza.

Obiekt będzie miał w sumie 35 tys. mkw. powierzchni, z czego 28 tys. mkw. zajmą biura zlokalizowane od I piętra wzwyż, a 7 tys. mkw. - lokale handlowo-usługowe na parterze. Inwestor (łódzka firma) złożył właśnie w magistracie wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Deklaruje, że prace rozpocznie niezwłoczne po jego otrzymaniu. Nie wiadomo jednak, jak długo one potrwają (w każdym razie inwestor tego nie zdradza). W obiekcie nie będzie części hotelowej, bo zdaniem przedstawicieli inwestora baza noclegowa w mieście jest wystarczająca.

Inwestycja została zaprojektowana przez holenderskie biuro architektoniczne MVRDV, które wcześniej opracowało projekt będącego obecnie w budowie biurowca Baltic Tower, który ma być wizytówką Poznania. Bryła łódzkiego obiektu będzie niejednolita. Jego najwyższa część ma mieć kształt trzynastopiętrowego walca (54 m wysokości; dla porównania - dawny hotel Centrum miał 47 m wysokości). Pozostałe części budynku będą miały od pięciu do sześciu pięter. Na dachach niższych kondygnacji powstaną zielone tarasy. Poszczególne części obiektu będą ze sobą połączone na wyższych piętrach, tak by swobodnie można było przemieszczać się między nimi.

Zgodnie z obecnymi planami, elewacja całej inwestycji zostanie wykonana ze szkła i aluminium. Poszczególne elementy będą ułożone w formie harmonijki. Inwestor nie wyklucza jednak, że docelowo forma elewacji i materiał, z którego będzie zbudowana, zostaną zmienione. Może być to np. cegła klinkierowa albo biała ceramika.

Na teren kompleksu będzie można wjechać zarówno od strony ul. Kilińskiego, jak i od ul. Sienkiewicza. Powstanie też podziemny parking. Przestrzeń między poszczególnymi częściami gmachu będzie ogólnodostępna.

Trzygwiazdkowy hotel Centrum zbudowano w 1976 r. Rozebrano go w 2014 r. (bo remont byłby nieopłacalny). Tylko parterowy budynek przylegający do hotelu, w którym mieściły się m.in. sklepy, rozebrano w czerwcu br.

Iwona Jędrzejczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.