Egzaminują służbowe psy i przewodników

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Kasprzak
Edward Mazurkow

Egzaminują służbowe psy i przewodników

Edward Mazurkow

Psy służące w łódzkim Garnizonie Policji i ich przewodnicy przechodzą egzamin. Muszą się wykazać m.in. umiejętnościami tropienia i obrony swojego przewodnika.

Czterdzieści psów służących w jednostkach policji województwa łódzkiego i ich przewodnicy, w koszarach przy ul. Pienistej przechodzą sprawdzian wyszkolenia. Czworonogi na komendę wydaną przez swojego pana muszą się wykazać umiejetnościmi podjęcia tropu pozostawionego przez człowieka, pokonywania przeszkód, odnalezienia w terenie osoby zaginionej oraz obrony przewodnika. Egzamin potrwa pięć dni. Wczoraj przystąpiło do niego pięć psów patrolono tropiących. Ich poziom wyszkolenia oceniał mł. asp. Jarosław Grabowski, koordynator do spraw psów i koni służbowych w Komendzie Wojewódzkiej.Podczas egzaminu na torze przeszkód i z posłuszeństa świetnym wyszkoleniem wykazał się czarny jak smoła pięcioletni owczarek niemiecki Aks, którego przewodnikiem jest st. asp. Piotr Cichosz z Komendy Powiatowej Policji w Zgierzu. Zwierzę bniemal bezbłędnie pokonywało przeszkody i reagowało na komendy wydawane przez swojego pana.

- Ćwiczę z nim systematycznie dwa, trzy razy w tygodniu po dwie godziny - zaznacza przewodnik Aksa.

Niedawno owczarek ze zgierskiej komendy szybko rozprawił się na ulicy z chuliganem, który próbował uciekać. Na komendę wydaną przez przewodnika, dopadł go po krótkim pościgu i potężnym uderzeniem w korpus powalił na ziemię. Aspirant mógł już bez problemu założyć chuliganowi kajdanki na ręce.

W łódzkim Garnizonie Policji służy 65 psów (19 w Komendzie Miejskiej w Łodzi). 49 z nich to psy patrolowo - tropiace. 12 do wyszukiwania narkotyków, 3 materiałów wybuchowych i jeden zwłok ludzkich.

W policji psy służą do 9 roku życia. Później odchodzą „na emeryturę”. Żeby nie straciły dobrego węchu i nie nabawiły się sklerozy mają odpowiednią dietę. Nie zawiera ona dużych ilości soli i produktów pikantnych. Jest kaloryczna, ma sporo witamin i soli mineralnych. Psy dostają mięso, ryby, jajka, kaszę, jarzyny. Karmienie kośćmi jest zabronione.

Edward Mazurkow

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.