Egzaminują służbowe psy i przewodników

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Kasprzak
Edward Mazurkow

Egzaminują służbowe psy i przewodników

Edward Mazurkow

Psy służące w łódzkim Garnizonie Policji i ich przewodnicy przechodzą egzamin. Muszą się wykazać m.in. umiejętnościami tropienia i obrony swojego przewodnika.

Czterdzieści psów służących w jednostkach policji województwa łódzkiego i ich przewodnicy, w koszarach przy ul. Pienistej przechodzą sprawdzian wyszkolenia. Czworonogi na komendę wydaną przez swojego pana muszą się wykazać umiejetnościmi podjęcia tropu pozostawionego przez człowieka, pokonywania przeszkód, odnalezienia w terenie osoby zaginionej oraz obrony przewodnika. Egzamin potrwa pięć dni. Wczoraj przystąpiło do niego pięć psów patrolono tropiących. Ich poziom wyszkolenia oceniał mł. asp. Jarosław Grabowski, koordynator do spraw psów i koni służbowych w Komendzie Wojewódzkiej.Podczas egzaminu na torze przeszkód i z posłuszeństa świetnym wyszkoleniem wykazał się czarny jak smoła pięcioletni owczarek niemiecki Aks, którego przewodnikiem jest st. asp. Piotr Cichosz z Komendy Powiatowej Policji w Zgierzu. Zwierzę bniemal bezbłędnie pokonywało przeszkody i reagowało na komendy wydawane przez swojego pana.

- Ćwiczę z nim systematycznie dwa, trzy razy w tygodniu po dwie godziny - zaznacza przewodnik Aksa.

Niedawno owczarek ze zgierskiej komendy szybko rozprawił się na ulicy z chuliganem, który próbował uciekać. Na komendę wydaną przez przewodnika, dopadł go po krótkim pościgu i potężnym uderzeniem w korpus powalił na ziemię. Aspirant mógł już bez problemu założyć chuliganowi kajdanki na ręce.

W łódzkim Garnizonie Policji służy 65 psów (19 w Komendzie Miejskiej w Łodzi). 49 z nich to psy patrolowo - tropiace. 12 do wyszukiwania narkotyków, 3 materiałów wybuchowych i jeden zwłok ludzkich.

W policji psy służą do 9 roku życia. Później odchodzą „na emeryturę”. Żeby nie straciły dobrego węchu i nie nabawiły się sklerozy mają odpowiednią dietę. Nie zawiera ona dużych ilości soli i produktów pikantnych. Jest kaloryczna, ma sporo witamin i soli mineralnych. Psy dostają mięso, ryby, jajka, kaszę, jarzyny. Karmienie kośćmi jest zabronione.

Edward Mazurkow

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.