Materiał informacyjny

Dźwiękiem w płomienie

Dźwiękiem w płomienie
Materiał informacyjny

Innowacyjna gaśnica stłumi pożar falami dźwiękowymi. To co kilka lat temu mogło się wydawać naukową fantastyką dziś ma potwierdzenie w twardych faktach. Na Politechnice Świętokrzyskiej powstała akustyczna gaśnica. Jej autorem jest dr inż. Jacek Wilk-Jakubowski.

Naukowiec zainspirowany próbami przeprowadzonymi na świecie, postanowił opracować urządzenie, które wśród wielu zalet ma też te najważniejszą: nie jest tak niszczycielskie, jak w przypadku tradycyjnie stosowanej wody czy pian gaśniczych.

Do atutów technologii należą m.in. niższe koszty eksploatacji i gaszenia pożarów. Urządzenie gasi płomień z odległości blisko dwóch metrów. Można je obsługiwać zdalnie, co oznacza, że człowiek nie musi znajdować się blisko źródła ognia. Co ciekawe, nie każdy typ dźwięku nadaje się do gaszenia. Z eksperymentów dr Wilka-Jakubowskiego wynika, że najlepsze do tego są basy – fale o częstotliwości zbliżonej do dolnej granicy tego, co jest w stanie usłyszeć człowiek.

Działanie gaśnicy polega na wykorzystaniu fali akustycznej, które zwiększa ruch powietrza na krawędzi płomieni. Tym samym zmniejsza się obszar, na którym następuje proces spalania, cząsteczki tlenu pod wpływem fali dźwiękowej zagęszczają się i rozrzedzają. W wyniku tego falującego ruchu odchylone płomienie rozrywają się na części i przestają na siebie oddziaływać, gdyż tlenu jest coraz mniej w miejscu, w którym zachodzi proces spalania. W efekcie, po zaledwie kilkunastu sekundach od uruchomienia urządzenia ogień udaje się ugasić.

Wynalazca prowadzi prace wspólnie z Pawłem Stawczykiem i naukowcami z Technicznego Uniwersytetu w Bułgarii. Prototypy były już testowane na otwartej przestrzeni do gaszenia cieczy i gazu, a próby zakończyły się sukcesem.

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.