Dzień kobiet w Łodzi: strajk, lekarze, kwiaty i najlepsze życzenia

Czytaj dalej
Fot. Paweł Łacheta
Piotr Jach

Dzień kobiet w Łodzi: strajk, lekarze, kwiaty i najlepsze życzenia

Piotr Jach

Międzynarodowy Strajk Kobiet w Łodzi „Żarty się skończyły, kobiety się wkurzyły” - na ustach demonstrantów Kwiaty od działaczy partyjnych Lekarze na Fabrycznym. Ponad tysiąc osób obu płci uczestniczyło we wczorajszym Międzynarodowym Strajku Kobiet, który, tak jak w 55 innych krajach świata, odbył się również w Łodzi. Demonstrację na ul. Piotrkowskiej przygotowały Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom oraz Komitet Obrony Demokracji.

Jej główną częścią była krocząca pikieta, która rozpoczęła się przed łódzką siedzibą Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Piotrkowskiej 143, później przemaszerowała do pasażu im. Rubinsteina, by zakończyć się satyrycznym happeningiem przy Ławeczce Tuwima, koło Urzędu Miasta Łodzi.

Głównymi postulatami Łódzkiego Strajku Kobiet były: prawo do godnej opieki medycznej i okołoporodowej, dostęp do nowoczesnych metod antykoncepcji i aborcji, wzmożenie edukacji seksualnej, wdrożenie i stosowanie konwencji antyprzemocowej oraz poprawa sytuacji ekonomicznej kobiet. Nie brak było jednak odniesień do ogólnej sytuacji politycznej w kraju, krytyki rządów PiS oraz polityków, których wypowiedzi godzą w prawa kobiet do samostanowienia i równości. O nastrojach protestujących świadczyły transparenty, np: „Naszej wolności nie oddamy”, „W kraju Chazana nie będę rodzić” czy „My się PiS-u nie boimy, przy wyborach rozliczymy”. Maszerując Piotrkowską, demonstranci krzyczeli „Wolność, równość, demokracja” i „Żarty się skończyły, kobiety się wkurzyły”.

Kończący pikietę happening był satyrycznym przedstawieniem przyszłości „czarownic” za rządów PiS - skazanych na dyby i stos („z drewna sposnorowanego przez firmę Lex Szyszko”) za nieposłuszeństwo wobec władzy.

W bardziej tradycyjny sposób Dzień Kobiet uczciło Forum Młodych Prawo i Sprawiedliwość, którego aktywiści rozdawali kwiaty łodziankom na Piotrkowskiej. Podobnie uczynili działacze Nowoczesnej u zbiegu ulic Kopcińskiego i Narutowicza.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna na dworcu Łódź Fabryczna zaprosiła kobiety na konsultacje medyczne ze specjalistami kilku dziedzin.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna zorganizowała dla pań konsultacje z lekarzami różnych specjalności.

Piotr Jach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.