Dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej Stanisław Słowik: Pomagamy ofiarom wichury na Podkarpaciu [ROZMOWA]

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Kinga Dereniowska

Dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej Stanisław Słowik: Pomagamy ofiarom wichury na Podkarpaciu [ROZMOWA]

Kinga Dereniowska

Rozmowa z księdzem Stanisławem Słowikiem, dyrektorem Caritasu Diecezji Rzeszowskiej.

Jak Caritas pomaga osobom, których gospodarstwa ucierpiały w wyniku wichury, która przeszła przez Podkarpacie?

Od 27 lat Caritas Diecezji Rzeszowskiej pomaga potrzebującym. Jednym z założeń naszej działalności jest pomoc tym, którzy ucierpieli w wyniku niespodziewanych zdarzeń takich jak pożary, powodzie, osuwiska czy właśnie wichury. Na pomoc doraźną przekazaliśmy już średnio po kilka tysięcy złotych, pomogliśmy kilkunastu rodzinom. Udostępniliśmy też nasze podstawowe konto z dopiskiem „huragan”, na które można wpłacać pieniądze na pomoc ofiarom żywiołu w naszej diecezji. Jego numer znajduje się na stronie: caritas.rzeszow.pl. W każdej diecezji działa Caritas, którego zadaniem jest pomoc wszystkim tym, którzy tej pomocy potrzebują.

Trwa okres rozliczeń podatkowych. Dlaczego warto przekazać swój 1% podatku właśnie na Caritas Bliźni w Potrzebie?

Środki przekazane nam z rozliczeń podatkowych stanowią sporą część naszego dofinansowania, dlatego są dla nas bardzo ważne. Pomoc osobom poszkodowanym w wichurach pochodzi właśnie z pieniędzy, które otrzymaliśmy w tamtym roku. Także i w tym również liczmy na hojność darczyńców. Ponadto z 1% wspieramy rehabilitację i pomoc dzieciom w leczeniu oraz dofinansowujemy wakacyjny odpoczynek i modernizujemy placówki.

Za miesiąc Wielkanoc. Czy potrzebujący mogą liczyć na Wasze wsparcie?

W każde święta pamiętamy, aby wspomóc paczkami korzystających z kuchni dla ubogich. Parafialne Zespoły Caritasu zbierają żywność i inne artykuły, aby mieć co przekazać potrzebującym. Zwłaszcza seniorom, którzy nie mogą pozwolić sobie na dodatkowe wydatki. 29 i 30 marca br. będzie ogólnopolska zbiórka Caritasu w wielu sklepach i marketach. Niektóre parafie w Wielki Czwartek lub w Wielką Sobotę rozprowadzają okolicznościowe chlebki na stół świąteczny, a datki wspomagają akcję pomocową.

Kinga Dereniowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.