Dopłacą do odnawialnych źródeł

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Matusik
Katarzyna Paczewska

Dopłacą do odnawialnych źródeł

Katarzyna Paczewska

Jesteś właścicielem nieruchomości i marzysz o pompie ciepła, kolektorach słonecznych albo innych nowinkach energetycznych? Nie bój się kosztów. Jest szansa na dofinansowanie inwestycji.

Od miesiąca trwa nabór wniosków w ramach programu „Ekodom - dofinansowanie zadań z zakresu termomodernizacji i odnawialnych źródeł energii”.

Kto może z niego skorzystać? Zwykli obywatele - właściciele i osoby, które użytkują wieczyście nieruchomości.

Programem objęte są przedsięwzięcia realizowane na terenie województwa kujawsko-pomorskiego przez osoby fizyczne na potrzeby mieszkaniowe:

termomodernizacje: docieplenie przegród zewnętrznych, wymiana okien i drzwi, wymiana źródła ciepła wraz z modernizacją instalacji;

Pomoc finansowa udzielana jest w formie preferencyjnej pożyczki (do 80 procent) częściowo umarzalnej (30 procent jej kwoty). Pożyczka zostanie wypłacona po zakończeniu inwestycji na podstawie faktur i protokołu odbioru.

Uwaga, musimy mieć wkład własny, wynoszący minimum 20 procent kosztu przedsięwzięcia!

Gdzie i do kiedy

Wnioski można składać do 30 czerwca 2017 roku, chyba że wcześniej wyczerpie się budżet. Można to zrobić osobiście, w sekretariacie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu od poniedziałku do piątku w godzinach 7-15 albo przesłać pocztą na adres: WFOŚiGW w Toruniu, ul. Fredry 8, 87-100 Toruń.

Macie Państwo wątpliwości? Na pytania czekają przedstawiciele funduszu i doradcy energetyczni. Ich telefony są dostępne na stronie www.wfosigw.torun.pl.

Polska jest daleko w tyle

Zdaniem ekspertów, w najbliższych trzech latach liczba zielonych budynków podwoi się na całym świecie a branżę budowlaną praktycznie zdominują energooszczędne technologie. Tymczasem nasz kraj dopiero powoli dojrzewa do ekologicznych standardów.

Ekobudownictwo nad Wisłą rozwija się w tak słabym tempie, jak na przykład w Kolumbii - wynika z analizy „The World Green Building Trends 2016”.

- Choć w Polsce nie ma ograniczeń w dostępie do energooszczędnych technologii i rozwiązań, inwestorom i wykonawcom często brakuje wiedzy i doświadczenia przy tego typu projektach. Także architekci muszą na bieżąco śledzić najnowsze trendy oraz dokształcać się w dziedzinie, która staje się kluczowym aspektem nowoczesnego budownictwa - uważa Anna Rabiej organizator targów i spotkań branżowych Warsaw Build 2016, poświęconych w tym roku zagadnieniom energooszczędności.

Katarzyna Paczewska

W „Gazecie Pomorskiej” pracuję od 2007 roku. W tekstach poruszam najczęściej tematykę cyberbezpieczeństwa, energetyczną i rynku pracy. Na drugim etacie - mama, a „po godzinach” - cyklistka.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.