Małgorzata Froń

Do lekarza przez internet. Dlaczego nie korzystamy z tej możliwości?

- Informacje o systemie i o tym, jak założyć konto, znajdują się na stronie: psim.podkarpackie.pl w zakładce informacje dla pacjenta - mówi dyrektor Fot. Krzysztof Łokaj - Informacje o systemie i o tym, jak założyć konto, znajdują się na stronie: psim.podkarpackie.pl w zakładce informacje dla pacjenta - mówi dyrektor Sławomir Cynkar
Małgorzata Froń

Do tej pory zarejestrowało się 6,8 tys. osób. Wielu ludzi nie wie o działającym od ponad roku systemie.

Podkarpacki System Informacji Medycznej (PSIM) to portal internetowy, za pośrednictwem którego możemy np. zarejestrować się do lekarza. Ale najpierw musimy zarejestrować się na portalu, a to nie jest prosta sprawa.

- Weszłam na stronę psim.podkarpackie.pl, wypełniłam ankietę, w której trzeba podać imię, nazwisko, datę urodzenia, PESEL, numer dowodu, miejsce zamieszkania. Trzeba też mieć pocztę mailową i telefon komórkowy - relacjonuje pani Anna z Rzeszowa. - Zarejestrowałam się, po jakiś 30 minutach dostałam na maila login, a chwilę później hasło. Potem SMS-em przyszło hasło jednorazowe. Weszłam na stronę, ale okazało się, że nie mogę nic zrobić, bo trzeba zweryfikować moje dane.

Sławomir Cynkar, dyrektor departamentu społeczeństwa informacyjnego urzędu marszałkowskiego tłumaczy, że na stronach portalu są tzw. dane wrażliwe, dotyczące chorób, dlatego zabezpieczenia muszą być solidne, żeby zminimalizować ryzyko włamania się na konto. Dlatego po rejestracji trzeba iść do jednej z placówek służby zdrowia (spis jest na stronie) i tam pokazać dowód osobisty. Po zweryfikowaniu danych zostajemy wpisani w system, dostajemy hasło i możemy się w nim logować.

- Być może początkowy etap rejestracji nie jest prosty, ale tego wymaga bezpieczeństwo danych - wyjaśnia Cynkar. - Po rejestracji i zalogowaniu się mamy dostęp do placówek medycznych z całego regionu. Są tam m.in. wszystkie szpitale wojewódzkie i większość powiatowych, a także przychodnie i poradnie. Możemy sobie znaleźć lekarza, wybrać przychodnię i zarejestrować się. Po rejestracji dostajemy SMS-a z potwierdzeniem terminu wizyty, taka sama informacja przychodzi na pocztę mailową.

Projekt PSIM kosztował ponad 60 mln zł, z czego 85 proc. stanowiły unijne dotacje. Portal ma w tej chwili ponad 6800 e-rejestracji.

- Na początku lutego 2015 roku było tych osób niewiele ponad 200 - mówi dyrektor Cynkar. - Z miesiąca na miesiąc ta liczba rośnie, dzisiaj jest ich prawie 7 tysięcy. Podstawowe informacje o procesie zakładania konta znajdziemy w zakładce: informacje dla pacjenta.

Małgorzata Froń

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.