Sandra Soczewa

Do chorego wcale albo w pojedynkę

Najbliższe dni pacjenci sulęcińskiej lecznicy spędzą sami. Wizyty bliskich mogą ich narazić na „złapanie” wirusa grypy. Fot. 123rf Najbliższe dni pacjenci sulęcińskiej lecznicy spędzą sami. Wizyty bliskich mogą ich narazić na „złapanie” wirusa grypy.
Sandra Soczewa

Sulęciński szpital całkowicie zakazał odwiedzin pacjentów. W Gorzowie obowiązuje zakaz częściowy zakaz. To przez grypę

- Szpital całkowicie zakazał odwiedzin chorych. Nikt więc nie może zobaczyć swoich bliskich. Ale to nie wszystko. Nie można nawet wejść do szpitala po to, by zrobić badania, np. morfologię - poinformował nas telefonicznie jeden z mieszkańców powiatu sulęcińskiego.

- Nie dotarła do mnie taka informacja, jakoby w szpitalu działo się coś złego i wstrzymano odwiedziny - mówi starosta sulęciński Adam Basiński.

Sprawdziliśmy ten sygnał również w lecznicy: faktycznie w całym szpitalu wstrzymano odwiedziny pacjentów.

To w trosce o pacjentów

- Powodem zakazu odwiedzin jest panujący wirus grypy. W ostatnim czasie jest wiele zachorowań. Dlatego też wprowadzono taki zakaz i obowiązuje on na wszystkich oddziałach aż do odwołania. Jest to jednak działanie profilaktyczne. Nic złego w szpitalu się nie dzieje - poinformowała nas pracownica oddziału ginekologicznego sulęcińskiej lecznicy.

- Biorąc pod uwagę meldunki epidemiologiczne dotyczące wzrostu zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę w Polsce, takie działanie może mieć charakter czysto profilaktyczny - w podobnym tonie komentuje to Joanna Branicka, rzeczniczka lubuskiego NFZ.

- Jeśli osoby, które są chore czy też przeziębione, przyjdą na szpitalny oddział w odwiedziny, mogą zarazić tych, którzy u nas leżą. Pacjenci są szczególnie podatni na różnego rodzaju infekcje - słyszymy od pracownika, który zastrzegł sobie anonimowość.

Informacja o wstrzymaniu wykonywania badań laboratoryjnych nie jest natomiast prawdziwa. - Każda osoba, która musi wykonać badania, jest naszym pacjentem, potencjalnie osobą chorą, a nie odwiedzającym szpital. W tej kwestii, nie ma żadnych zmian ani zakazów - dowiadujemy się w lecznicy.

Gorzów też zamyka

Podobne profilaktyczne działanie podjęto w Gorzowie. - Całkowity zakaz odwiedzin obowiązuje na odddziale wewnętrznym. Na pozostałych oddziałach jest częściowy - informuje nas Agnieszka Wiśniewska, rzeczniczka szpitala. Na czym polega zakaz częściowy? - Każdego pacjenta w jednym czasie może odwiedzać tylko jedna osoba - wyjaśnia Agnieszka Wiśniewska.

Wszystkie osoby, które są chore lub „lekko przeziębione”, proszone są o to, by nie przychodzić w odwiedziny.

Chociaż wirus grypy w kraju szaleje, to jak na razie w żadnym ze szpitali nie odnotowano nagłego wzrostu zachorowań wśród pacjentów.

Sandra Soczewa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.