Dla pacjentów z atopowym zapaleniem skóry - bezpłatne badania i nowoczesne leczenie

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas / Polskapresse
LB

Dla pacjentów z atopowym zapaleniem skóry - bezpłatne badania i nowoczesne leczenie

LB

Uporczywy i bardzo nasilony świąd to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów atopowego zapalenia skóry (AZS).

Towarzyszą mu często zaczerwienienie, a skora jest podrażniona, przesuszona i skłonna do podrażnień. Choroby nie da się zupełnie wyleczyć, ale coraz bardziej efektywne programy leczenia pozwalają skutecznie trzymać ją w ryzach. Jak ją leczyć i jak skutecznie radzić sobie z nią na co dzień?

Atopowe Zapalenie Skóry jest chorobą przewlekłą i nawrotową, występującą u osób ze skłonnościami do chorób alergicznych. Może pojawić się u osób w każdym wieku, choć jest charakterystyczna dla okresu dziecięcego. Może przebiegać w fazach zaostrzenia objawów lub ich remisji (uśpienia). Przyczyny schorzenia nie są znane.

Osoby, które chorująna atopowe zapalenie skóry , ci u których dotychczasowe leczenie nie przynosiło rezultatów, mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji dermatologicznych. Są one skierowane do pacjentów z atopowym zapaleniem skóry (stopień umiarkowany i ciężki) - dzieci powyżej 12 roku życia i osób dorosłych. Po konsultacji zainteresowani będą mieli możliwość skorzystania z nowoczesnych metod leczenia w klinice w centrum Łodzi. Rezerwacja wizyt odbywa się pod nr tel. 42 230 96 57 lub 692 065698.

Atopowe Zapalenie Skóry jest chorobą przewlekłą i nawrotową, występującą u osób ze skłonnościami do chorób alergicznych. Objawem choroby jest uporczywy i bardzo nasilony świąd .

Jak sobie radzić z AZS?
Należy starać się unikać czynników wywołujących objawy. Mogą to być alergeny pokarmowe, alergeny wziewne a także czynniki drażniące skórę np. detergenty, odzież wełniana i z włókien syntetycznych. O skórę atopową należy wyjątkowo szczególnie zadbać. Podstawa to natłuszczanie przy pomocy przygotowanych z myślą o skórze atopowej preparatów pielęgnujących tzw. emolientów. Obecnie rynek oferuje bardzo szeroką gamę dedykowanych dermokosmetyków. Nie zawierają one substancji zapachowych i barwników, odżywiają, natłuszczają i nawilżają skórę. Ponadto skutecznie hamują utratę wody z naskórka i odbudowują płaszcz lipidowy – jej naturalną barierę ochronną. Intensywna pielęgnacja pomaga przedłużać fazy bezobjawowe AZS.

Leczenie – skutecznie znaczy wielopłaszczyznowo
W przypadku zaostrzenia się zmian skórnych niezbędne jest leczenie farmakologiczne ogólne i miejscowe; to ostatnie najczęściej w postaci maści steroidowych. – Wiele osób obawia się ich szkodliwego działania. Tymczasem maści sterydowe są skuteczną i całkowicie bezpieczną formą leczenia, pod warunkiem jednak, że stosowane są przez krótki okres czasu, tylko i wyłącznie pod opieką lekarza dermatologa – mówi Prof. dr hab. n. med. Joanna Narbutt z łódzkiej Dermokliniki. Doraźnie stosowane są leki przeciwhistaminowe oraz preparaty przeciwświądowe. – Skuteczną bronią w walce z AZS-em jest leczenie wielopłaszczyznowe. Terapia farmakologiczna uzupełniana chociażby fototerapią przez wykorzystanie promieni PUVA i UVB przynosi wymierne rezultaty. Wielu naszych pacjentów uczestniczących w dualnych programach leczenia atopowego zapalenia skóry cieszy się pozytywnymi rezultatami poprawy klinicznego obrazu choroby. Pacjenci dosyć szybko odczuwają złagodzenie objawów choroby, a w dalszym etapie nawrotowe zaostrzenia występują znacznie rzadziej – dodaje Prof. Narbutt. Nowoczesne programy leczenia pozwalają znacznie złagodzić objawy choroby. Oprócz wspomnianych metod coraz większy nacisk w leczeniu kładzie się również na opiekę psychologiczną – przewlekły stres bowiem może nasilać objawy AZS-u.

AZS – (dbaj o skórę) na co dzień
Jakie są zasady pielęgnacji skóry suchej i atopowej?
O czym warto pamiętać, by minimalizować ryzyko zaostrzenia stanu choroby?

LB

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.