Delegaci z Paryża ocenią, czy w Łodzi może być Expo

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Kasprzak
Mirosław Malinowski

Delegaci z Paryża ocenią, czy w Łodzi może być Expo

Mirosław Malinowski

Wczoraj przyjechała delegacja Międzynarodowego Biura Wystaw Przez trzy dni będzie wizytować miasto.

O godz. 12.37 na tor 3 przy peronie III dworca Łódź Fabryczna wjechał wczoraj pociąg specjalny Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Przywiózł oficjalną delegację Międzynarodowego Biura Wystaw w Paryżu, która przez trzy dni będzie sprawdzać, czy Łódź jest w stanie zorganizować Międzynarodową Wystawę Expo w 2022 r.

- Ten dworzec, na który przyjechaliśmy, jest fantastycznym miejscem. W swojej architekturze łączy nowoczesność i tradycję. To doskonałe miejsce startu do odkrywania miasta. Jestem przekonany, że po zakończeniu naszej wizyty będziemy mogli powiedzieć, że to miasto jest dobrze przygotowane do organizacji wystawy - mówi Vincent Los Carteles, sekretarz generalny MBW.

W skład ośmioosobowej delegacji z Paryża wchodzą m.in. przedstawiciele Grecji, Turcji, Bangladeszu, Danii, Kenii i Korei Południowej. Po zwiedzeniu dworca przeszli do kompleksu EC1, gdzie obejrzeli m.in. Centrum Nauki i Techniki. Wjechali również na dach budynku, by stamtąd obejrzeć 20 hektarów terenów przeznaczonych pod przyszłą wystawę (dziś będą je zwiedzać pieszo).

- Jesteśmy zdeterminowani walczyć o Expo dla Łodzi, które jest połączeniem wielu wymiarów rzeczywistości, od gospodarczej po kulturalną. Rząd jest gotowy do organizacji wystawy, a podziały polityczne nie grają żadnej roli - mówi Piotr Gliński, wicepremier, który towarzyszy delegacji.

Wieczorem goście udali się na spotkanie z przedstawicielami biznesu w siedzibie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dziś rano spotkają się z politykami i radnymi miejskimi i wojewódzkimi w Urzędzie Miasta Łodzi, skąd ul. Piotrkowską przejdą na tereny EC1. Po południu przewidziany jest obiad w rektoracie Politechniki Łódzkiej. Wizytę w Łodzi delegaci MBW zakończą jutro rano po spotkaniu z organizacjami pozarządowymi. Efektem „wizytacji” będzie raport przedstawiony na posiedzeniu MBW w czerwcu w Paryżu. Decyzja o przyznaniu - lub nie - prawa organizacji wystawy Łodzi (ubiegają się o nie także Buenos Aires i Minneapolis) zapadnie pod koniec listopada na zgromadzeniu ogólnym MBW.

Mirosław Malinowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.