Delegaci z Paryża ocenią, czy w Łodzi może być Expo

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Kasprzak
Mirosław Malinowski

Delegaci z Paryża ocenią, czy w Łodzi może być Expo

Mirosław Malinowski

Wczoraj przyjechała delegacja Międzynarodowego Biura Wystaw Przez trzy dni będzie wizytować miasto.

O godz. 12.37 na tor 3 przy peronie III dworca Łódź Fabryczna wjechał wczoraj pociąg specjalny Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Przywiózł oficjalną delegację Międzynarodowego Biura Wystaw w Paryżu, która przez trzy dni będzie sprawdzać, czy Łódź jest w stanie zorganizować Międzynarodową Wystawę Expo w 2022 r.

- Ten dworzec, na który przyjechaliśmy, jest fantastycznym miejscem. W swojej architekturze łączy nowoczesność i tradycję. To doskonałe miejsce startu do odkrywania miasta. Jestem przekonany, że po zakończeniu naszej wizyty będziemy mogli powiedzieć, że to miasto jest dobrze przygotowane do organizacji wystawy - mówi Vincent Los Carteles, sekretarz generalny MBW.

W skład ośmioosobowej delegacji z Paryża wchodzą m.in. przedstawiciele Grecji, Turcji, Bangladeszu, Danii, Kenii i Korei Południowej. Po zwiedzeniu dworca przeszli do kompleksu EC1, gdzie obejrzeli m.in. Centrum Nauki i Techniki. Wjechali również na dach budynku, by stamtąd obejrzeć 20 hektarów terenów przeznaczonych pod przyszłą wystawę (dziś będą je zwiedzać pieszo).

- Jesteśmy zdeterminowani walczyć o Expo dla Łodzi, które jest połączeniem wielu wymiarów rzeczywistości, od gospodarczej po kulturalną. Rząd jest gotowy do organizacji wystawy, a podziały polityczne nie grają żadnej roli - mówi Piotr Gliński, wicepremier, który towarzyszy delegacji.

Wieczorem goście udali się na spotkanie z przedstawicielami biznesu w siedzibie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dziś rano spotkają się z politykami i radnymi miejskimi i wojewódzkimi w Urzędzie Miasta Łodzi, skąd ul. Piotrkowską przejdą na tereny EC1. Po południu przewidziany jest obiad w rektoracie Politechniki Łódzkiej. Wizytę w Łodzi delegaci MBW zakończą jutro rano po spotkaniu z organizacjami pozarządowymi. Efektem „wizytacji” będzie raport przedstawiony na posiedzeniu MBW w czerwcu w Paryżu. Decyzja o przyznaniu - lub nie - prawa organizacji wystawy Łodzi (ubiegają się o nie także Buenos Aires i Minneapolis) zapadnie pod koniec listopada na zgromadzeniu ogólnym MBW.

Mirosław Malinowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.