Iwona Jędrzejczyk

Czy aktor Max Ryan sprzeda niszczejącą łódzką willę?

Czy aktor Max Ryan sprzeda niszczejącą  łódzką willę?
Iwona Jędrzejczyk

Brytyjski aktor Max Ryan (znany m.in. z takich filmów, jak „Pocałunek smoka” i „Liga niezwykłych dżentelmenów”), który jest właścicielem zabytkowej willi przy ul. Gdańskiej 49/53 (w pobliżu skrzyżowania z ul. Zieloną), nadal nie kontaktuje się z pracownikami biura Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Łodzi.

Anglik od kilku lat nie dba o ponad 126-letni obecnie budynek, który kupił w 2008 r., a ten popada w coraz większą ruinę. Łódzcy urzędnicy wielokrotnie próbowali skontaktować się z właścicielem, ale próby te spełzały na niczym.

Kontakt z aktorem udało się nawiązać dopiero po zorganizowanym w wakacje 2015 r. przez łódzki oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami maratonie pisania listów do niego, które częściowo wysłano przez internet. Aktor skontaktował się wówczas z łódzkimi urzędnikami mailowo. Podał nazwisko i namiary na osobę, która miała rzekomo reprezentować go w Polsce, ale osoba ta nie potwierdziła tego faktu. Urzędnicy poprosili więc właściciela budynku w kolejnym mailu o wskazanie innej osoby. Ich prośba pozostała jednak bez echa.

W internecie co jakiś czas pojawia się ogłoszenie o sprzedaży budynku. Początkowo żądano za niego 3,2 mln zł. W najnowszych ogłoszeniach pojawia się kwota 2 mln 980 tys. zł.

- Docierają do nas nieoficjalne wiadomości, że jest ktoś bardzo zainteresowany zakupem willi - mówi Anna Wróbel-Janiszewska z biura WKZ w Łodzi. - Mamy nadzieję, że do transakcji dojdzie jak najszybciej i że nowemu nabywcy będzie zależało na przywróceniu blasku budynkowi. Zgodnie z przepisami, kiedy zabytek zostanie sprzedany, nowy właściciel musi nas powiadomić o jego nabyciu.

Urzędnicy nie mają póki co możliwości wejścia do wnętrz budynku i oceny jego aktualnego stanu, choć już z zewnątrz widać, jak zaniedbana jest willa.

Zabytkowy budynek został wzniesiony w 1890 r. na zlecenie Rudolfa Kellera. Był to imigrant z terenów pruskich. W 1907 r., wraz z przylegającą fabryką, obiekt został sprzedany Emilowi Eisertowi. W okresie PRL przez wiele lat w willi mieścił się przyzakładowy żłobek Zakładów Przemysłu Pasmanteryjnego „Lenora” (czyli dawnej fabryki Kellera). Po 1989 r. został zlikwidowany. Aktor nabył willę w 2008 r. z zamiarem uruchomienia w niej pensjonatu. W nocy z 31 marca na 1 kwietnia 2010 r. w zabytku wybuchł pożar, który pochłonął część dachu oraz uszkodził charakterystyczną wieżyczkę.

Iwona Jędrzejczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.