Czas na wymianę kadr w spółkach marszałka? A jest ich aż 120

Czytaj dalej
Fot. marzena bugała-azarko
Teresa Semik

Czas na wymianę kadr w spółkach marszałka? A jest ich aż 120

Teresa Semik

Profesor Jacek Wódz, socjolog, przewiduje, że PiS-owi, po przejęciu władzy w województwie śląskim, wymiana kadr w spółkach i jednostkach organizacyjnych podległych marszałkowi zajmie rok. A tych spółek jest prawie 120. To będzie czas stagnacji i strachu: kto następny straci pracę?

Mamy bardzo niedobry obyczaj polityczny zagarniania wszystkich łupów po zwycięstwie - ocenia profesor Wódz. - Nie jest to wymysł PiS-u, tak funkcjonuje polska demokracja od bardzo dawna. Jeśli więc politycy tej partii rozsądnie podejdą do zmian kadrowych - etapowo, a nie gwałtownie, uzasadnią swoje racje, to nie sądzę, by ktoś miał do nich pretensje.

Nie ma takiego przepisu, który uniemożliwiałby pozbawienie kogoś stanowiska. Bat zawsze się znajdzie.

W spółkach prawa handlowego, w których sto procent kapitału zakładowego ma województwo śląskie, manewr jest prosty: nowy zarząd województwa śląskiego powoła nowe rady nadzorcze, nikogo nie pytając o zdanie, a nowe rady nadzorcze wyłonią nowe kierownictwo. Wprawdzie rady nadzorcze mogłyby zorganizować konkursy na stanowiska prezesów i wiceprezesów, ale rzadko stosowała takie praktyki także poprzednia władza, więc dlaczego teraz ma być inaczej? Nie ulega wątpliwości, że likwidacja postępowań konkursowych oznacza pełną kontrolę nad nowo powołanymi prezesami.

Partia w samorządzie

Niemniej koszt tej wymiany kadr może być wysoki, bo osobom z kontraktami menedżerskimi przysługiwać będą odprawy. Jak wysokie? Nie wiadomo, z tym kosztem pewnie nikt się liczył nie będzie. Umowy dotyczące zatrudnienia są utajniane, a prezesi, w atmosferze oczekiwania i niepewności, nie chcą się nimi chwalić. W ogóle nie chcą o swojej przyszłości rozmawiać.

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Teresa Semik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.