Centrum dla dzieci w dawnej łódzkiej przędzalni

Czytaj dalej
Iwona Jędrzejczyk

Centrum dla dzieci w dawnej łódzkiej przędzalni

Iwona Jędrzejczyk

Kosztem 35 mln zł pofabryczne budynki zamienią się w miejsce, w którym dzieci i młodzież będą obcować z kulturą i nie tylko. Kompleks będzie gotowy do końca 2018 r.

Pracownie, w których będą prowadzone zajęcia teatralne, muzyczne, plastyczne i filmowe, powstaną w budynku dawnej przędzalni oraz sąsiadującej z nią hali przy ul. Sienkiewicza 75/77, w sąsiedztwie Off Piotrkowska. Obiekty powstałe w 1922 r. i wchodzące w skład Zespołu Fabrycznego Łódzkiej Przędzalni „Wigencja” Maurycego Wohlmana i Adolfa Goldmana zostaną poddane kompleksowej rewitalizacji. Prace będą kosztowały 35 mln zł. Po ich zakończeniu w gmachach rozpocznie działalność Centrum dla Najmłodszych o łącznej powierzchni 3,5 tys. mkw., którego oferta będzie dedykowana jednak nie tylko kilkuletnim dzieciom, ale także młodzieży.

Kompleksem będą zarządzały władze Teatru Pinokio, który również przeniesie się do odnowionego budynku (obecna siedziba placówki przy ul. Kopernika 16 znajduje się w gmachu, o który upomnieli się spadkobiercy pierwotnych właścicieli). Scena, widownia i zaplecze teatru zostaną ulokowane w parterowej hali, która zostanie podwyższona. Z niej będzie można przejść łącznikiem do czterokondygnacyjnego budynku przędzalni. Na jej parterze będzie działała restauracja dla dzieci - z odpowiednim menu, meblami i całą organizacją przestrzeni. Nie będą to więc tylko kąciki dla dzieci, spotykane w innych lokalach. Na I i II piętrze, a także na poddaszu powstaną z kolei pracownie.

- Ceglana elewacja przędzalni zostanie wyczyszczona - mówi Maciej Filipowicz z Biura Architekta Miasta UMŁ. - W obiekcie zostaną zamontowane dwie windy: jedna zewnętrzna, całkowicie przeszklona, a druga - ulokowana w miejscu niedokończonej wieży.

Zagospodarowany zostanie także teren przy fabryce, na którym powstanie ogród na wzór miejskiego ogrodu z XIX wieku, z licznymi nasadzeniami. Będzie to strefa kreatywnych zabaw ruchowych dla dzieci oraz miejsce spotkań plenerowych. Niestety przy rewitalizowanej fabryce nie przewidziano parkingu.

W tym roku zostanie ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy remontu. Prace rozpoczną się wiosną 2018 r.

Iwona Jędrzejczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.