Marta Dudka

Caritas dziękuje za wsparcie i prosi o więcej

Marta Dudka

Z jednego procenta podatku trafiło do Caritas Diecezji Zielonogórsko-gorzowskiej ponad pół miliona złotych. Większość poszło na pomoc dzieciom i dorosłym w leczeniu.

Caritas Diecezji Zielonogórsko-gorzowskiej podsumowała zeszłoroczną akcję 1 proc. podatku - 100 proc. serca. I tym samym zaczyna tegoroczne starania o dobre serca ludzi. W 2015 roku otrzymała w sumie 5,4 miliona złotych.

- Jesteśmy bardzo wdzięczni za każdą pomoc. Tym bardziej, że prawie połowa uprawnionych obywateli postanowiło oddać 1 proc. swojego podatku na rzecz organizacji pozarządowych - mówił podczas wczorajszej konferencji ks. Stanisław Podfigórny, dyrektor Caritas i dodał: - W rankingu zebranych pieniędzy w Polsce jesteśmy na 122. miejscu, w województwie lubuskim za to na pierwszym!

Na co poszły pieniądze z jednego procenta? - Najwięcej, bo aż 382.981 złotych przeznaczyliśmy na indywidualną pomoc dzieciom i dorosłym w leczeniu oraz rehabilitacji. W tym momencie przy Caritas utworzone są 82 subkonta dla naszych podopiecznych. Za 53.910 zł utrzymaliśmy działalność magazynów z m.in. ubraniami i żywnością w Zielonej Górze i Gorzowie - wyliczała Anna Maria Fedurek, rzeczniczka Caritas.

Z zebranej 0,5 mln zł 43.405 złotych zielonogórsko-gorzowska Caritas przeznaczyła na działalność placówek wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży oraz stacji opieki. Najmłodsi skorzystali też z wakacyjnej akcji - 20.504 zł.

- Cele na ten rok mamy bardzo podobne. Chcemy pomagać w sytuacjach i zdarzeniach kryzysowych, dofinansowywać leczenie i rehabilitację dzieci i dorosłych. Zaczniemy już 18 stycznia od organizacji ferii zimowych dla dzieci - opowiadał ks. S. Podfigórny.

Nowością będzie organizacja 4 lutego w tłusty czwartek charytatywnego maratonu zumby. - Ten pomysł podsunęli nam nasi wolontariusze. Podczas maratonu będziemy zbierać pieniądze na wynajem autokaru właśnie dla naszych wolontariuszy, by mogli pojechać na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa. Zakładamy, że pojedzie ich około 70 - mówiła rzeczniczka Caritas.

Marta Dudka

Opiekuję się terenem gminy Świdnica, Nowogród Bobrz. i Czerwieńsk oraz terenem byłej gminy Zielona Góra.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.