Janusz Kubik

Bydgoszcz jak... Amsterdam

Bydgoszcz jak... Amsterdam
Janusz Kubik

Linoskoczek to jedyna w Europie wisząca rzeźba. Znajduje się nad rzeką Brdą w Bydgoszczy, w samym sercu miasta.

Pomnik młodego mężczyzny balansującego na linie długości 100 metrów, rozpiętej pomiędzy brzegami, waży 50 kg i został wykonany z kompozytów żywicznych.

Postać pokryta pyłem mosiężnym ma wysokość 2 metrów. W jednej ręce trzyma żerdź, w drugiej zaś strzałę, a na ramieniu ma zawieszone rzymskie sandałki. Nawet przy silnym wietrze utrzymuje równowagę dzięki odpowiednio wyważonej linie o specjalnej konstrukcji.

Duża liczba nadbrzeży oraz bulwarów z kawiarenkami tuż przy rzece tworzą malowniczy krajobraz przypominający chwilami ten z Amsterdamu. Spacerując wzdłuż odnogi Brdy, zwanej Młynówką, obok starych spichlerzy, młynów, grobli i mostków, można podziwiać odnowione, stare bydgoskie kamienice. Niezwykłe wrażenie robi na turystach Wyspa Młyńska (zabytkowa wyspa rzeczna w rejonie staromiejskiego rynku), która otrzymała certyfikat najlepszego produktu turystycznego w 1995 roku. Prowadzą na niąmosty i kładki.

Nad Brdą są liczne punkty widokowe oraz tereny rekreacyjne na obszarze blisko 6,5 ha. Wystarczy wsiąść do łódki, kajaka czy jednego ze statków kursujących po rzece, by przekonać się, że Bydgoszcz to niezwykłe miasto, które latem przyciąga turystów nie tylko z Polski.

Janusz Kubik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.