Butelki i strzykawki na... Grobie Pańskim [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Paweł Łacheta
Magdalena Rubaszewska

Butelki i strzykawki na... Grobie Pańskim [zdjęcia]

Magdalena Rubaszewska

Butelki i strzykawki na... Grobie Pańskim. Łodzianie w Wielką Sobotę modlili się przy figurze Chrystusa. Były kwiaty, krzyż i palące się świece Groty zaaranżowano w katedrze i w kościele środowisk twórczych.

Zgodnie z tradycją, łodzianie po poświęceniu pokarmów w Wielką Sobotę odwiedzali Groby Pańskie. I w tym roku niektóre aranżacje wywoływały poruszenie wśród wiernych. W kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Sienkiewicza przed Chrystusem leżał mężczyzna ze strzykawką w ręku, a przy nim - porozrzucane puszki i butelki po alkoholu, paczka papierosów.

- Czy to ostrzeżenie przed nałogami prowadzącymi do śmierci? A może grzesznik odbywa pokutę? - wierni próbowali zinterpretować tę oryginalną aranżację.

W poprzednich latach dekoracje grobów w niektórych kościołach także odbiegały od tradycyjnych, np. nawiązywały do katastrofy smoleńskiej. W świątyni pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus i św. Jana Bosko przy ul. Kopcińskiego odwoływano się do konfliktu w Syrii, zawieszono ogromne zdjęcie ruin zniszczonego miasta z informacją o liczbie ofiar, które pochłonęła wojna. Natomiast w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego przy ul. Piotrkowskiej, na rozciągniętych sznurkach jak pranie zawisły koszule, na których wymieniono grzechy, m.in. lenistwo, pogardę, gniew, wulgarność, zawiść, mobbing, były też napisy: „oszukuję” i „kradnę”. Jednak w tę Wielkanoc miejsce spoczynku Chrystusa udekorowano tu tradycyjnie, jak i w większości łódzkich świątyń. Jezus leżał w grocie lub na podwyższeniu wśród kwiatów, był krzyż , monstrancja, paliły się świece. W kościele Środowisk Twórczych przy ul. M. Skłodowskiej -Curie grotę wykonano z papieru pakowego.

W łódzkiej archikatedrze ubiegłoroczny wystrój grobu przypominał o 1050. rocznicy chrztu Polski.

- W tym roku Grób Pański znajdował się w innym miejscu katedry - w kaplicy wiecznej adoracji. Nawiązaliśmy do grobu w Ziemi Świętej, gdzie Chrystus został pochowany w grocie. Umieściliśmy również kopię chusty z Manopello, na której widać wizerunek uznawany za twarz Chrystusa - mówi ks. Ireneusz Kulesza, proboszcz parafii katedralnej.

Magdalena Rubaszewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressilustrowany.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.