Piotr Jach

Budynek przyjazny środowisku

Budynek przyjazny  środowisku
Piotr Jach

Największym placem budowy w mieście są teraz okolice skrzyżowania ul. Zachodniej z ul. Ogrodową. Dzięki planowanym tam inwestycjom publicznym oraz trwającym już prywatnym ten rejon miasta zmieni się w ciągu najbliższych lat nie do poznania.

Największą prywatną inwestycją jest Ogrodowa 8 Office. Biurowiec klasy A wznoszony u zbiegu ul. Zachodniej z Ogrodową przez Warimpex zaoferuje 28,6 tys. mkw. powierzchni najmu, w tym 3,9 tys. mkw. powierzchni usługowej w pasażu na parterze budynku. Projekt gmachu, który ma być gotowy w kwietniu 2018 r., podporządkowany został dawnemu układowi przestrzennemu miasta. Budynek ma podkreślać formą historyczne proporcje i podziały działek. Z myślą o łodzianach przez jego wnętrze biec będzie ogólnodostępny pasaż usługo-handlowy z kawiarniami i restauracjami. Ma być częścią pieszej trasy, która połączy Manufakturę i park Staromiejski z pl. Wolności i ul. Piotrkowską.

Po sąsiedzku (przy skrzyżowaniu ul. Ogrodowej z ul. Nowomiejską) w ciągu trzech lat powstanie Apart Hotel, który wybuduje MRT Philosophy. W budynku ma się mieścić także Muzeum Nalewki Ziemi Łódzkiej.

Naprzeciwko Ogrodowa 8 Office i pałacu Poznańskich, po kilku miesiącach opóźnienia dynamicznie ruszyły prace na budowie pierwszego w Łodzi hotelu sieci Puro.

Prywatne projekty uzupełniają: remont i adapatcja pofabrycznego budynku przy ul. Ogrodowej 18 na sklep sieci Biedronka oraz przebudowa dawnego gmachu przychodni przy ul. Ogrodowej 21 na trzygwiazdkowy hotel z zapleczem konferencyjnym.

Poważne inwestycje w okolicy szykuje miasto. Wzdłuż ulic Ogrodowej i Północnej rozciągają się trzy rejony Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi (nr 7, 8 i 4), w których skumulują się publiczne inwestycje z unijnym dofinansowaniem. Obejmują one przebudowę ulic Ogrodowej i Północnej (wymiana chodników, jezdni i torowiska). Gruntowną modernizację przejdą też park Staromiejski i Stary Rynek, na którym mają stanąć małe pawilony usługowe i handlowe. Remont czeka Pałac Poznańskich, dawne domy robotnicze przy ul. Ogrodowej, kamienice przy ul. Północnej 7 i 23, a także plac Wolności oraz ulice Gdańską, Zachodnią, Nowomiejską.

W kompleksie Ogrodowa 8 Office docelowo pracować będzie 3000 osób. Budynek ma spełniać wysokie standardy ekologiczne. Pracownicy będą mieli do dyspozycji szatnie i prysznice, parking dla rowerów i 326 miejsc parkingowych dla aut. W budynku będzie stacja ładowania samochodów elektrycznych. Na najwyższych piętrach znajdą się zielone tarasy z widokiem na panoramę miasta. Szacowana wartość inwestycji to 50 mln euro.

Piotr Jach

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.