Łukasz Koleśnik

Budynek B szpitala w Gubinie przy ulicy Śląskiej został sprzedany przez starostwo powiatowe. Co w nim będzie?

Poszpitalny budynek B w Gubinie zostanie wyremontowany przez prywatnego inwestora. Przy ulicy Śląskiej ma powstać Gubińskie Centrum Zdrowia. Fot. Mariusz Kapała / GL Poszpitalny budynek B w Gubinie zostanie wyremontowany przez prywatnego inwestora. Przy ulicy Śląskiej ma powstać Gubińskie Centrum Zdrowia.
Łukasz Koleśnik

W piątek, 22 stycznia podpisana została umowa na sprzedaż jednego z budynków poszpitalnych przy ul. Śląskiej. Obecnie trwa już remont budynku B. Co będzie się znajdować w środku? Zapytaliśmy inwestora.

Szpital kilkanaście lat temu został przeniesiony z Gubina do Krosna Odrzańskiego. Od tego czasu mieszkańcy miasta przygranicznego tęsknią za lecznicą z prawdziwego zdarzenia. Szpital może nie wraca do Gubina, ale wszystko wskazuje na to, że przy ulicy Śląskiej powstanie tzw. centrum zdrowia lub centrum opieki medycznej.

[polecane]20966469;1[/polecane]

Budynek B przy ulicy Śląskiej w Gubinie sprzedany

Przy ulicy Śląskiej w Gubinie znajdują się trzy duże budynki. Jeden z nich znajduje się w bardzo złym stanie. Mowa o obiekcie oznaczonym literką "B". To była ruina. Przez długi czas nieruchomość stała i niszczała, ponieważ starostwo powiatowe nie miało pieniędzy na jego wyremontowanie.

Zapadła decyzja o sprzedaży. I pojawił się inwestor. W piątek (22 stycznia) starosta Grzegorz Garczyński podpisał umowę z kupującym. Budynek został sprzedany za 541 tysięcy złotych. Należy podkreślić, że w obiekcie mogą być realizowane wyłącznie usługi medyczne.

- Cieszę się, że realizowany jest zamysł sprzed dwóch lat, który zakłada utworzenie w Gubinie tzw. Gubińskiego Centrum Zdrowia - mówi starosta Grzegorz Garczyński. - Usługi medyczne będą skoncentrowane przy ul. Śląskiej w obiektach szpitala i mam nadzieję, że z roku na rok zakres usług medycznych będzie powiększany. Za rok to miejsce będzie wyglądać zupełnie inaczej. Transformacji ulegnie nie tylko budynek B, ale również A, gdzie wkrótce ma ruszyć termomodernizacja.

- Mam nadzieję, że uda nam się uruchomić rehabilitację, do tego będą poradnie. Wszystko będzie znajdować się w jednym miejscu - zaznacza wicestarosta Ryszard Zakrzewski. - Trzeba pamiętać, że budynek B był bardzo zniszczony, więc trzeba będzie chwilę poczekać zanim zostaną tam uruchomione usługi. Na razie inwestor skupi się na naprawach, w pierwszej kolejności zajmie się remontem dachu

Poszpitalny budynek B w Gubinie zostanie wyremontowany przez prywatnego inwestora. Przy ulicy Śląskiej ma powstać Gubińskie Centrum Zdrowia.
Mariusz Kapała / GL Poszpitalny budynek B w Gubinie zostanie wyremontowany przez prywatnego inwestora. Przy ulicy Śląskiej ma powstać Gubińskie Centrum Zdrowia.

Co będzie znajdowało się w budynku B?

Udało nam się skontaktować z inwestorami, którzy zdradzili jakie mają plany. - Musimy najpierw doprowadzić obiekt do stanu używalności. A to są duże nakłady - mówi Stanisław Bojkowski. - To jest prawie 1500 metrów powierzchni użytkowej. Więc to spory budynek i wyzwanie. W pierwszej kolejności zamierzamy przenieść nasze poradnie, które prowadzimy w Gubinie przy ul. Grunwaldzkiej. Mówimy o POZ (Podstawowa Opieka Zdrowotna), psychiatrii oraz ambulatoryjnej opiece specjalistycznej.

Inwestorzy zapewniają jednak, że nie zamierzają na tym poprzestać. Kupili budynek przy Śląskiej, ponieważ w poprzedniej siedzibie zwyczajnie mieli za mało miejsca. - Prowadzimy też usługi w Krośnie Odrzańskim i sytuacja tam wygląda podobnie. Będziemy szukać nowej lokalizacji, aby móc się rozbudować - dodaje drugi z inwestorów, Artur Stefaniak.

- Dysponując większymi budynkami mamy możliwość otwarcia dodatkowych poradni i zwiększenia usług medycznych. Myślimy np. o otwarciu oddziału dziennego psychiatrii. Obecnie zdrowie psychiczne wielu osób mogło się pogorszyć, ponieważ borykamy się z wieloma problemami od początku pandemii - podkreśla S. Bojkowski.

Ile potrwa remont budynku B przy ul. Śląskiej w Gubinie?

- Podstawą jest remont dachu oraz wymiana okien. Planujemy zakończyć te prace w ciągu 1,5 miesiąca - informuje S. Bojkowski. - W planie mamy otwarcie części parterowej już w czerwcu. Poza wymienionymi poradniami będą się tam znajdowały rentgen oraz specjalistyczna pracownia USG. Chcemy pozyskać nowoczesny aparat USG, którego w placówkach w województwie lubuskim nie ma.

Wszystko w jednym miejscu. Pacjent nie wyjdzie nie zdiagnozowany

Inwestorzy podkreślają, że ważna będzie współpraca ze spółką samorządową Zachodnie Centrum Medyczne. - Będziemy w stałym kontakcie - zapewnia S. Bojkowski. - Nie chcemy dublować usług. Skoro będziemy mieli rentgen, to ZCM nie musi już wydawać na niego pieniędzy.

- Przede wszystkim będzie to pożyteczne i wygodne dla mieszkańców Gubina i okolic - dodaje A. Stefaniak. - Wszystkie usługi medyczne będą skumulowane w jednym miejscu. Na jednym podwórku będzie miał dostęp do kilku specjalistów.

- Zachodnie Centrum Medyczne ma opiekę nocną i świąteczną, my uruchomimy przy Śląskiej podstawową opiekę zdrowotną. Pacjent będzie zabezpieczony przez całą dobę! - podkreśla S. Bojkowski. - Dodatkowo zostanie wysłany na badania. Pacjent nie wyjdzie nie zdiagnozowany z tego kompleksu. Gubinianie mogą tęsknić za szpitalem, ale centrum medyczne może być czymś jeszcze lepszym.

Inwestorzy dodają, że mają możliwości lokalowe i chcą zachęcić inne podmioty, aby przeniosły się na ul. Śląską. - Dużo się tutaj zmieni w najbliższym czasie - mówią.

Nie ukrywają też, że nie nic by z tego nie było, gdyby nie praca wicestarosty R. Zakrzewskiego. - Bardzo mocno się zaangażował, aby nasz podmiot pozyskał ten budynek - zauważa S. Bojkowski. - Gdyby nie pan Ryszard, to prawdopodobnie do tej transakcji by nie doszło, więc należy mu też podziękować.

Gazeta Lubuska. 1000 noworodek w szpitalu w Krośnie Odrzańskim (Zachodnie Centrum Medyczne):

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
[polecane]20937204,20874175,20660127,20124516,21078995,21067415[/polecane]

Łukasz Koleśnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.