Budują nowe baseny na Fali i na Anilanie

Czytaj dalej
Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak

Budują nowe baseny na Fali i na Anilanie

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak

Podwalina pod nową, wykonaną ze stali nierdzewnej, nieckę największego (posiadającego wymiary olimpijskie - 50 m na 25 m) basenu w kompleksie Anilana przy ul. Sobolowej na Widzewie, jest już wykonana.

Jednocześnie odbywa się poszerzanie niecki po dawniej istniejącym tutaj basenie. A to dopiero początek zmian, jakie czeka to miejsce. W pełnej krasie będzie można podziwiać je w połowie grudnia br., bo do tego czasu mają zakończyć się wszystkie prace. Na wypróbowanie nowego kompleksu trzeba będzie poczekać do przyszłorocznego sezonu kąpielowego pod gołym niebem.

Poza wspomnianym już dużym basenem (o głębokości od 1,5 do 2,2 m) w ramach inwestycji przy ul. Sobolowej powstanie również basen rekreacyjny o powierzchni 500 mkw. i głębokości od 1,2 do 1,3 m (m.in. z biczami wodnymi i masażami), a także brodzik dla dzieci o powierzchni 145 mkw. i tradycyjny plac zabaw. Będzie również parking na 73 samochody i 50 rowerów, trybuna z 200 miejscami siedzącymi oraz ogrodzenie i oświetlenie. Wokół basenów pojawi się też sporo zieleni, wśród której będzie można odpoczywać. Nie będzie jednak piaszczystej plaży. Całość ma kosztować nieco ponad 8,7 mln zł.

Aquapark Fala wzbogaci się z kolei do połowy czerwca 2018 r. o basen pływacki o wymiarach 25 m na 20,4 m i głębokości 1,35 m, z pięcioma torami o średniej szerokości 2,5 m oraz basen rekreacyjny zewnętrzny o powierzchni 351 mkw. i głębokości 1,3 m, z leżakami do masażu i kurtynami wodnymi. Ta inwestycja pochłonie nieco ponad 8,5 mln zł.

- Po wykonaniu płyty fundamentowej grubości 70 cm, teraz montowane jest zbrojenie ścian tzw. podbasenia nowej hali basenowej - mówi Cezary Rodak, dyrektor działu technicznego i realizacji inwestycji w Aquaparku Fala.

Basen Anilana powstał w 1951 r. Był jedynym w mieście basenem o wymiarach olimpijskich (50 m na 25 m), na którym mogły odbywać się ogólnopolskie zawody pływackie. Jego głębokość wahała się od 1,70 do 2,20 m. Był podzielony na 10 torów. Zamknięto go w 2013 r., z powodu fatalnego stanu technicznego.

Kąpielisko Fala otwarto w 1976 r. Składało się z czterech basenów, w tym jednego ze sztuczną falą. Z powodu wad konstrukcyjnych kąpielisko zamknięto w 1992 r. Na miejscu starej Fali w 2008 roku otwarto nowy aquapark.

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.