Budowali wodociąg, wykopali arsenał!

Czytaj dalej
Fot. Policja
Małgorzata Trzuskowska

Budowali wodociąg, wykopali arsenał!

Małgorzata Trzuskowska

Cały arsenał, z czasów II wojny światowej, wykopali wczoraj saperzy na ul. Centralnej w Starowej Górze. Tuż przy jezdni pod ziemią leżało ponad 100 pocisków artyleryjskich! Wykopano też 10 pancerfaustów (ręczne wyrzutnie pocisków przeciwpancernych) i granaty ręczne. A to najprawdopodobniej nie wszystko - saperzy będą przeszukiwać teren jeszcze dziś.

Na pierwszy pocisk natknął się w poniedziałek operator koparki pracujący przy budowie wodociągu. Łycha urządzenia zazgrzytała o metal na wschodnim odcinku ul. Centralnej, nieopodal granicy Starowej Góry i miejscowości Konstantyna. Prace przerwano, zawiadomiono policję. Wysłany na miejsce specjalista minersko-pirotechniczny stwierdził, że w ziemi tkwi pocisk moździerzowy, więc o znalezisku powiadomiony został pododdział saperski 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Wczoraj od rana saperzy badali ziemię w rejonie ul. Centralnej i wykopywali kolejne pociski, by wywieźć je i zdetonować na swym poligonie.

- To tzw. amunicja porzucona, czyli nie niewypały, lecz pociski, które nie zostały użyte - mówi oficer prasowy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej kpt. Tomasz Pierzak.

Na szczęście w tym miejscu nie ma zabudowań (amunicję znaleziono na skraju miejscowości), nie było konieczności ewakuowania ludzi. Obyło się też bez zamykania ul. Centralnej.

Kpt. Tomasz Pierzak podkreśla jednak, że kontakt z amunicją sprzed lat, w przypadku jej znalezienia przez laika, stanowi wielkie zagrożenie.

- Pocisk, który kilkadziesiąt lat leżał w ziemi, zwykle jest mocno skorodowany - mówi rzecznik tomaszowskiej brygady. - Czasem wystarczy go dotknąć, by doszło do eksplozji. Dlatego gdy natkniemy się na taką amunicję, powinniśmy zawiadomić odpowiednie służby, a znaleziska w ogóle nie ruszać. Warto przestrzegać następującej zasady: „Jeżeli czegoś nie upuściłem, to tego nie podnoszę”.

Małgorzata Trzuskowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.