Liliana Bogusiak-Jóźwiak

"Bociany” z Retkini wkrótce odzyskają młodzieńczy wygląd

"Bociany”   z Retkini   wkrótce odzyskają   młodzieńczy wygląd
Liliana Bogusiak-Jóźwiak

Dodkładnie 27 tys. 900 zł ma kosztować odnowienie rzeźby „Żurawie” (powszechnie nazywanej „bocianami”) Michała Gałkiewicza, która jest charakterystycznym punktem na Retkini. 25 tys. zł wyłoży Rada Osiedla Karolew Wschód, a 2900 zł da Urząd Miasta Łodzi.

Bardziej znana z nich jest praca „Macierzyństwo” (o której mówi się również „matka z dziećmi” lub „Barbapapa”) przy al. Wyszyńskiego oraz rzeźba „Retkińska morela”, autorstwa Ryszarda Popowa (przy współpracy Jana Hrycka), zwana także „kulą na wiaduktach” (znajduje się u zbiegu ul. Maratońskiej i al. Waltera-Jankego). Wszystkie zlokalizowane są na terenie spółdzielni Zagrodniki.

Rzeźba, usytuowana na al. Wyszyńskiego w pobliżu al. gen. Waltera-Jankego, powstała w latach 70. ubiegłego wieku i od dawna prosiła się o renowację.

- Nogi ptaków wyglądają tak, jakby cierpiały one na za-awansowaną osteoporozę - komentuje mieszkanka osiedla.

- Po pierwotnym białym kolorze nie ma już nawet śladu.

Prace renowacyjne rozpoczną się w przyszłym tygodniu i mają się zakończyć na przełomie września i października. Obejmą usunięcie zwietrzałych części rzeźby, oczyszczenie jej powierzchni, oczyszczenie z korozji odsłoniętej części konstrukcyjnej, wzmocnienie skorodowanych elementów konstrukcji w środkowej części oraz wzmocnienie konstrukcyjne za pomocą żywicy. Od góry wnętrze rzeźby zostanie wypełnione żywicą epoksydową z silikonem i włóknem szklanym.

- Chcemy, aby nie wlewała się do niej woda i nie uszkadzała - zamarzając - konstrukcji - mówi Paweł Duraj, przewodniczący Rady Osiedla Karolew Wschód.

Zewnętrzna powierzchnia rzeźby będzie wyglądała jak przed laty. Pęknięcia i ubytki zostaną wypełnione żywicą epoksydową z białym grysem marmurowym i proszkiem silikonowym. Całość zostanie zabezpieczona specjalną powłoką przed czynnikami atmosferycznymi i pokryta preparatem antygraffiti.

- Autor rzeźby, Michał Gałkiewicz, który wciąż ma do niej prawa autorskie, wyraził zgodę na renowację - mówi Paweł Duraj.

Liliana Bogusiak-Jóźwiak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.