Będą zniżki ze specjalną kartą

Czytaj dalej
Anna Odrowska

Będą zniżki ze specjalną kartą

Anna Odrowska

Karta Pabianiczanina przysługiwać będzie osobom, które płacą podatki w Pabianicach. Będą mogły skorzystać z niej także dzieci do 7. roku życia.

Obligować będzie do 50 proc. zniżki na bilety MZK dla osób dorosłych i 25 proc. dla dzieci i uczącej się młodzieży. O 50 proc. mniej zapłacą także kierowcy za abonamenty w strefie płatnego parkowania. Będą też ulgi na inne usługi. Tutaj miasto liczy na współpracę z przedsiębiorcami.

Warunkiem do uzyskania karty będzie niezaleganie z płatnościami. Czy zniżek pozbawieni zostaną zatem najbiedniejsi mieszkańcy, którzy często z braku środków do życia mają takie zaległości?

- Do każdego przypadku będziemy podchodzić indywidualnie - mówi Joanna Stelmach, koordynator projektu. - Nie zakładamy, że każda osoba, które nie płaci, będzie ukarana brakiem karty.

Aby otrzymać kartę, trzeba będzie przedstawić pierwszą stronę zeznania podatkowego oraz oświadczenie o tym, że dana osoba nie zalega z żadnymi opłatami. Miasto będzie mieć prawo weryfikować te dane, ale nie obowiązek, więc sprawdzane będą wyrywkowo.

Z wyliczeń wynika, że gdy-

by każda uprawniona osoba chciała mieć kartę, rocznie miasto straciłoby na tym 1 mln 300 tys. zł. Ale prezydent liczy na to, że wpływy z podatków będą większe.

Karty Pabianiczanina wydawane będą w Urzędzie Stanu Cywilnego od 3 kwietnia. W styczniu ogłoszony zostanie konkurs na projekt karty. Na razie zaprezentowano jej wstępną wersję.

Karta ma działać podobnie jak funkcjonująca już w mieście Karta Seniora wydawana bezpłatnie i bezterminowo osobom powyżej 60. roku życia. Seniorzy z Pabianic dzięki niej korzystają z promocji w blisko 200 miejscach. Są to zniżki od 5 do nawet kilkudziesięciu procent m.in. na usługi medyczne, zakup okularów, zabiegi kosmetyczne, wstęp do placówek kulturalnych, klubów fitness, zakupy w sklepach mięsnych, odzieżowych, kwiaciarniach, kawiarniach, wypoczynek w pensjonatach, przejazdy taksówkami itp.

Anna Odrowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.