Renata Sas

Alfabet dialogu odsłaniany po łódzku

 Alfabet dialogu  odsłaniany po łódzku
Renata Sas

Łódź Czterech Kultur - 52 wydarzenia w 10 dni. Wśród festiwalowych adresów: Stary Rynek, Wi-Ma, muzea, teatry. Od artystycznej instalacji do Cohena i kobiet.

W piątek start. Jak zapowiada Joanna Podolska, dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, które firmuje tegoroczną edycję Festiwalu Łódź Czterech Kultur, będą 52 wydarzenia. Za program odpowiada czterech kuratorów: Teresa Latuszewska- -Syrda (sztuki wizualne), Przemysław Owczarek (literatura i film), Jakub Porcari (teatr), Marcin Tercjak (muzyka). Historia będzie się przeplatała ze współczesnością, a tradycje polskie, żydowskie, niemieckie i rosyjskie zaświadczą o tożsamości miasta w myśl hasła „Alfabet dialogu”. Festiwal, jak podkreślają organizatorzy, najbardziej łódzki z festiwali, będzie wędrował po całym mieście, ale inauguracyjny weekend jest przede wszystkim zaproszeniem na Stary Rynek. Tam w piątek o godz. 11 otwarta zostanie część pierwsza instalacji Roberta Rumasa. A w sobotę na Starym Rynku będzie cała seria wydarzeń - poczynając od gry miejskiej (godz. 11), przez „Złódzone piosenki” (godz. 14), które zagra m.in. Bałucka Kapela Podwórkowa, występ Chóru Dziecięcego Miasta Łodzi (godz. 17.30), występu Yiddish Twist Orchestra (godz. 18), po koncert Dudu Tassa i Kuwaitis (godz. 20) .

Na festiwalowej liście większość imprez jest bezpłatna, za niektóre płaci się symboliczną złotówkę, a za sobotni występ sławnego polityczno-literackiego kabaretu Pożar w Burdelu, który zagra w Teatrze Muzycznym 60, 50 i 40 zł. W teatralnej ofercie m.in. jest „Złota rybka”, na premierę której Arlekin zaprasza dzieci w niedzielę (godz. 12). Mająca światową sławę „Antygona w Nowym Jorku” na scenie Teatru Nowego będzie 13 września w dniu 79. urodzin, których nie doczekał autor Janusz Głowacki. Inscenizacja realizowana na festiwal przez Andrzeja Szczytko wejdzie do łódzkiego repertuaru. Specjalnym gościem (15, 16 bm.) będzie Republikański Teatr Dramaturgii Białoruskiej prezentujący w Nowym „Czarnobylską modlitwę”. Serię koncertowych propozycji zakończy „Cohen i kobiety” 17 września w Klubie Wytwórnia. W tym specjalnie przygotowywanym programie wystąpią m.in. Ania Dąbrowska, Anita Lipnicka, Grażyna Łobaszewska , Renata Przemyk. (Szczegóły pod: www4kultury.pl).

Renata Sas

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.