40 km wstążek na 594. urodziny Łodzi [FILM]

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Kasprzak
Krzysztof Spychała

40 km wstążek na 594. urodziny Łodzi [FILM]

Krzysztof Spychała

Po raz drugi na Starym Rynku pojawiła się przestrzenna instalacja autorstwa Jerzego Janiszewskiego, składająca się z ponad czterech tysięcy kolorowych wstążek o długości ok. 9 metrów każda.

W zeszłym roku podobną zainstalowano w sierpniu i cieszyła się ogromnym powodzeniem wśród łodzian, którzy pielgrzymowali całymi rodzinami na Stary Rynek i robili sobie zdjęcia. Nie brakowało również nowożeńców urządzających tu ślubne sesje fotograficzne.

- Popularność furkoczących na wietrze wstążek przerosła moje najśmielsze oczekiwania - mówi Jerzy Janiszewski. - Stąd, gdy ze strony miasta i fundacji Urban Forms wyszedł pomysł, by tym razem instalacja pojawiła się z okazji rocznicy nadania Łodzi praw miejskich, nie wahałem się ani przez moment. Cieszę się, że ożywi to miejsce i sprawi radość łodzianom.

Oczywiście instalacja nie jest taka sama, jak ubiegłoroczna. Wstążki są w kolorze czerwonym, ciemnoniebieskim i białym, część z nich jest zgrzewana z trzech kawałków. Efekt wizualny powinien być więc inny.

W powstanie „Wstążek” zaangażowanych było wielu wolontariuszy, w tym dzieciaki ze Społecznego Domu Kultury „Miejsce spotkań” oraz uczestnicy projektu „Wyciągamy dzieci z bramy”. Wbrew pozorom to bardzo żmudne przedsięwzięcie: najpierw trzeba było wstążki pociąć na 9-metrowe odcinki, następnie je zwinąć i przymocować do siatki. A wczoraj trwało ich rozwijanie...

Instalacja na Starym Rynku powiewać będzie przez miesiąc. A potem zastąpi ją nowa, przygotowywana na Festiwal Czterech Kultur. Jaka? To ma być niespodzianka.

Krzysztof Spychała

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.