1200 łódzkich dzieci zostanie zdiagnozowanych pod kątem wad postawy - sprawdź gdzie i kto je zbada

Czytaj dalej
LB

1200 łódzkich dzieci zostanie zdiagnozowanych pod kątem wad postawy - sprawdź gdzie i kto je zbada

LB

Aż 80 % dzieci w woj. łódzkim ma wady postawy, większość rodziców tych dzieci nic z tym nie robi, bo jest nieświadoma. Niestety wada postawy w dzieciństwie to pewny ból kręgosłupa w dorosłym życiu.

1,2 tys. dzieci z klas drugich z 22 łódzkich szkół podstawowych zostanie przebadanych po kątem ewentualnych wad postawy. Dla tych, u których takie zostaną wykryte zaplanowana jest m.in. gimnastyka korekcyjna. W klasach drugich w tym roku szkolnym uczyć się będzie ponad 4 tys. dzieci.

Lekarze z pięciu centrów medycznych: MCM im. Jonschera, MCM Górna, CM im. Rydygiera, MCM Widzew, CM „Szpital Świętej Rodziny” przebadają 1200 dzieci. Uczniowie, u których stwierdzone zostaną nieprawidłowości w wadach postawy kierowane będą na grupowe zajęcia gimnastyki korekcyjnej lub dalszej diagnostyki. W przypadku lżejszych schorzeń dzieci będą miały 20 zajęć w szkołach (każde po 30 minut). Zaś w przypadku maluchów, u których wykryte zostaną poważne wady – rodzice będą zapraszani na kolejne konsultacje lekarskie i indywidualną gimnastykę korekcyjną w przychodni (10 zajęć po 30 minut).

Dla dzieci biorących udział w projekcie urząd miasta przygotowł stroje gimnastyczne – spodenki i koszulki z logo programu. Na program profilaktyki wad postawy „Wyprostuj się!” urząd przeznaczy w tym roku ponad 220 tys. zł.

Program jest realizowany w Łodzi kolejny rok. W ubiegłym roku aż 82 proc. przebadanych uczniów skierowano na gimnastykę korekcyjną. Najczęściej stwierdzane nieprawidłowości to nieprawidłowe zmiany w kończynach dolnych oraz skolioza.

Problem mały nie jest

Aż 80 % dzieci w woj. łódzkim ma wady postawy, większość rodziców tych dzieci nic z tym nie robi, bo jest nieświadoma. Niestety wada postawy w dzieciństwie to pewny ból kręgosłupa w dorosłym życiu.

Dwa newralgiczne momenty dla kręgosłupa
Ryzyko powstania wady postawy u dziecka jest największe w momencie kiedy rozpoczyna naukę w szkole oraz kiedy jest w wieku dojrzewania. W pierwszym przypadku powodem jest zmiana trybu życia na bardziej siedzący a w drugim rewolucja w organizmie związana ze zwiększoną wiotkością stawów oraz dysproporcją między rozwojem mięśni i kości. Jest to czas kiedy konieczna jest pełna mobilizacja aby uchronić młodego człowieka przed problemami z aparatem ruchu w dorosłym życiu. Jest też grupa dzieciaków, która ma zwolnienie z zajęć w-f z róznych powodów. Czasem jest to rzeczywiście choroba np. niestabilność barku czy problem z kolanami, astma. W takich przypadkach należy dopasować zestaw ćwiczeń do danego schorzenia a nie zakazywać ruchu. Często zdarza się, ze powodem zwolnienia jest niechęć dziecka do aktywności bo np. ma nadwagę lub nie jest akceptowane przez grupę albo coś mu nie wychodzi. Tutaj indywidualny trening i odpowiednia dawka motywacji może zdziałać cuda.

Maluchy się krzywią

Rozmawiamy z doktor Małgorzatą Brzezińską-Fijałek, specjalistą rehabilitacji medycznej w Miejskim Centrum Medycznym im. dr K. Jonschera przy ul. Leczniczej 6.
- Pani Doktor od kilkunastu lat bada postawę najmłodszych łodzian. Czy to prawda, że częściej niż ich rówieśnicy dwadzieścia lat temu mają skrzywione kręgosłupy i koślawe stopy?
- W 2014 roku przebadałam 1246 dzieci z klas od pierwszej do trzeciej ze szkół podstawowych na Górnej. Aż u 77 procent badanych dzieci zdiagnozowałam wady postawy, wady klatki piersiowej oraz wady kończyn dolnych. Największa grupa dzieci, 49 procent ), miało wady kończyn dolnych, a 13,7 proc. skoliozę. Zdiagnozowane dzieci kierowane były do poradni rehabilitacyjnej, ortopedycznej oraz leczenia wad postawy u dzieci. Generalnie na podstawie badań dużych populacji dzieci przyjmuje się, że od 80 do 90 procent dzieci w wieku szkolnym ma wady postawy. Obserwuję to na co dzień w poradni - coraz częściej naszymi pacjentami są 14-15-latki, które cierpią z powodu zespołu bólowego kręgosłupa spowodowanego przepukliną jądra miażdżystego. Przed laty zdarzało się to o wiele rzadziej.

- Co można zaproponować łódzkim dzieciom, które mają już tak poważne problemy zdrowotne?
- W tym roku po raz kolejny realizujemy „Program wykrywania i leczenia wad postawy u dzieci z publicznych szkół podstawowych w klasach od pierwszej do trzeciej”, który finansowany jest przez Urząd Miasta Łodzi. Na badanie i gimnastykę korekcyjną przeznaczono 300 tys. zł, z czego 53 tys. otrzymała nasza poradnia.

- Ile godzin gimnastyki korekcyjnej mają dzieci w ramach wspomnianego programu?
- Jest to dwadzieścia spotkań, dwa razy w tygodniu po pół godziny. Zajęcia prowadzą doświadczeni fizjoterapeuci. W ramach naszego centrum prowadzimy 17 grup gimnastyki korekcyjnej w okolicznych szkołach. Aby dziecko mogło wziąć udział w zajęciach zgodę muszą wyrazić rodzice. Jeśli takowa zgoda jest badam postawę dziecka, mierzę, ważę i obliczam ich wskaźnik masy ciała. Następnie kieruję na gimnastykę lub do odpowiedniej poradni.

- Na co powinni zwrócić uwagę rodzice aby w przyszłości uchronić je przed zespołem bólowym kręgosłupa?
- Ważne jest postępowanie rodziców od pierwszych miesięcy życia dziecka, układanie go na brzuszku aby prawidłowo wykształcała się lordoza szyjna. Należy pozwolić mu aby sam naturalnie przechodziło do kolejnych etapów rozwoju. Nie wolno choćby podpierać i zmuszać do siedzenia niemowlaka, który jeszcze sam nie siedzi.

Dziecko powinno jak najdłużej raczkować - zacznie chodzić kiedy jego układ mięśniowo-kostno-stawowy będzie do tego gotowy. Odradzam wsadzanie dzieci do chodzików, bo wyrządzamy im tym ogromną krzywdę.

Gdy dziecko zacznie już chodzić bardzo ważne jest odpowiednie obuwie – stopa w buciku nie może być ściśnięta, a paluszki dziecka podkurczone, bucik musi mieć zapiętek stabilizujący piętę, wysoką cholewkę stabilizującą staw skokowy.

- W wieku szkolnym ważne jest nie tylko to, aby nasza pociecha nie nosiła zbyt ciężkiego tornistra, prawda?
- Dziecko, które się uczy musi mieć odpowiednie miejsce do nauki - odpowiedniej wysokości biurko, krzesło, najlepiej obrotowe z podłokietnikami, odpowiednie oświetlenie w miejscu nauki. Czytając książkę powinno ją trzymać pod kątem 45 stopni. Ważna jest też odżywianie - odpowiednia ilość białka i mikroelementów oraz aktywność fizyczna, szczególnie gry i zabawy na świeżym powietrzu oraz gimnastyka ogólnorozwojowa, która pomoże dziecku wytworzyć odpowiedni gorsetu mięśniowy poprzez ćwiczenia mięśni brzucha, grzbietu i pośladków, a u młodszych dzieci - mięśni stóp. Zachęcam i namawiamy rodziców i dzieci do nauki pływania, bo dzięki temu nasze pociechy wyćwiczą sobie odpowiednią postawę. Realizacja tych zaleceń jak obserwujemy nie jest prosta, bo dzieci są otyłe – aż 16 procent jak podaje Polskie Towarzystwo Pediatryczne ma nadwagę lub otyłość, nie mają zbudowanego gorsetu mięśniowego, nie lubią się ruszać. Porównując ich z pokoleniem ich rodziców powiedziałabym, że obecnie maluchy sąmają gorzej rozwinięty układ mięśniow podczas gdy kiedyś dzieci w tym wieku miały lepiej rozwinięty układ mięśniowy. Niestety, obecnie próbują wymigać się z lekcji wychowania fizycznego, a po szkole zamiast biegać po podwórku, grać w piłkę czy jeździć na rowerze, wolą siedzieć przed komputerem.

- Od czego zależy postawa człowieka?
Najprościej mówiąc jest wypadkową jego stanu fizycznego i psychicznego. Zależy od rasy, płci, wieku, budowy ciała, a zmienia się w ciągu całego życia człowieka, najbardziej w czasie wzrostu. Taki krytyczny moment dla dzieci to 6-7 rok życia gdy rozpoczynają naukę w szkole i zaczynają większą część dnia spędzać w pozycji siedzącej co prowadzi do powstawania wad postawy, które owocują zespołami bólowymi w późniejszym okresie oraz okres dojrzewania, u dziewcząt 11-13 rok życia, a u chłopców 13-14.
Postawa zależy również od stanu emocjonalnego dziecka, zmienia się w ciągu dnia.
Prawidłowa postawa jest uzależniona od prawidłowo ukształtowanego układu kostno-więzadłowego, dobrze rozwiniętego układu mięśniowego i sprawnie działającego układu nerwowego od którego zależy wykształcenie prawidłowego odruchu prawidłowej postawy.

LB

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.