Elżbieta Włodarczyk

11.191 urodzeń w ubiegłym roku w Łodzi

11.191 urodzeń w ubiegłym roku w Łodzi
Elżbieta Włodarczyk

Chociaż minęły dopiero dwa tygodnie tego roku, w łódzkich szpitalach i porodówkach już przyszło na świat prawie pół tysiąca dzieci.

Z tego ponad 60 noworodków zarejestrowano wczoraj w Urzędzie Stanu Cywilnego w Łodzi. To sporo jak na zimowy miesiąc, kiedy zwykle jest mniej urodzeń niż na przykład latem i około 100 więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zwykle najwięcej dzieci przychodzi na świat w marcu i kwietniu i są to tzw. wakacyjne dzieci.

- W ubiegłym roku urodziło się i zostało zarejestrowanych 11.191 dzieci, czyli znacznie więcej niż w 2015 r, kiedy sporządziliśmy 9931 aktów urodzenia - mówi Edyta Dobrowolska, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Łodzi. - Prawie połowa została urodzona przez kobiety pochodzące spoza naszego województwa. Bywa, że są to matki zamieszkałe w odległych rejonach kraju, m. in. w Olsztynie, Koszalinie, Rzeszowie, Kielcach i Radomiu.

Najwięcej maluchów rodzi się jednak w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki na Górnej i w szpitalu im. Pirogowa przy ul. Wileńskiej (dawny szpital im. Madurowicza). Ale w ubiegłym roku aż 2783 dzieci urodziło się w dwóch prywatnych szpitalach na Bałutach z tego w „Medeorze” przy ul. Ciesielskiej 2060 oraz w szpitalu przy ul. Szparagowej. Liczba urodzeń w tych placówkach wzrosła o prawie 300 w porównaniu z 2015 r. W tym miesiącu urodziło się tam już 161 dzieci.

Co piąte dziecko w naszym mieście przychodzi na świat w nieformalnym związku. Wczoraj w USC zarejestrowano kilkoro nieślubnych dzieci. Średnio dziennie są trzy pary, w których mężczyzna nie będący mężem chce prawnie zalegalizować swoje ojcostwo. W zeszłym roku w USC zarejestrowano 2246 takich przypadków, a rok wcześniej 2166. Połowa matek nieślubnych dzieci to młode kobiety, panny. Ojcowie są kawalerami lub rozwodnikami. Bywa, że jest to drugie lub trzecie dziecko.

Elżbieta Włodarczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.