Justyna Wojciechowska-Narloch

10 finał akcji „Warto być bohaterem” organizowanej przez Caritas Diecezji Toruńskiej

Czek na 2,5 tys. zł na rehabilitację od Caritas Diecezji Toruńskiej dostał między innymi 19-letni Jakub Świniarski z Lidzbarka Welskiego. Fot. Grzegorz Olkowski Czek na 2,5 tys. zł na rehabilitację od Caritas Diecezji Toruńskiej dostał między innymi 19-letni Jakub Świniarski z Lidzbarka Welskiego.
Justyna Wojciechowska-Narloch

Łukasz, Kuba i Bartek przeszli w życiu bardzo wiele. Los naznaczył ich niewyobrażalnym cierpieniem. Wczoraj dostali pomoc na leczenie i rehabilitację.

Caritas Diecezji Toruńskiej to organizacja bardzo wrażliwa na ludzkie cierpienie i krzywdę. Jedną z jej inicjatyw jest coroczna akcja „Warto być bohaterem”, podczas której szkoły z całej diecezji zbierają fundusze na pomoc najbardziej potrzebującym.

W tym roku wsparcie dostali Łukasz, Kuba i Bartek, a kwota 15 tys. zł przekazana została na budowę szkoły w Burundi.

Wszystko przez buty

Historia 34-letniego dziś Łukasza Dudka to obraz bezsensownej przemocy i brutalności. Jako nastolatek został on pobity przez swoich kolegów w szkole, bo miał przy sobie pieniądze na nowe buty.

- Ten ktoś chciał szybko wzbogacić się kosztem mojego syna. Zebrał kilka osób, by siłą odebrać pieniądze, które syn oszczędzał przez długi czas. Łukasz został dotkliwie pobity. Tak mocno, że niewiele brakowało, by umarł - mówi pani Czesława, mama Łukasza. - W wyniku pobicia wystąpiło długotrwałe niedotlenienie mózgu. W jednej chwili szczęśliwy, pełen życia chłopak stał się mizerną, bezbronną istotą zdaną na pomoc innych. Świat ukarał go za pracowitość i radość życia.

Kiedyś pasją chłopaka był taniec i sport. Dzisiaj Łukasz nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować. Jego mama karmi go, ubiera, myje i pielęgnuje. Łukasz ma kolki i bóle mięśniowe, poważnym zagrożeniem są także odleżyny.

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Justyna Wojciechowska-Narloch

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.